Artvin'in yeni keşfi: Delikli Kaya

28 Temmuz 2018 Cumartesi 11:05

artvinin-yeni-kesfi-delikli-kaya

Artvin'in sarp ormanlık alanında kayanın içinden akan ve Delikli Kaya adı verilen şelale, birkaç yıl önce bölgeye yol götürülmesi ile gün yüzüne çıkarıldı.

 Yerli-yabancı turistlerin ilgi gösterdiği, turların düzenlendiği şelale çevre düzenlemesi ile turizme kazandırılacak.

 
YOL GÖTÜRÜLMESİYLE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
Murgul ilçesi Başköy köyünde sarp ormanlık alanda yer alan ve köylülerden başka kimsenin varlığını bilmediği kayanın içinden bir şelale akıyor. Birkaç yıl önce yol götürülmesiyle de gün yüzüne çıktı. Tortul kayaç üzerindeki kireç ve kil taşının suyu aşındırmasıyla oluştuğu bilinen, 4 metre yarıçaplı doğal bir delikten akan suyun 7 metre yüksekten dökülmesi ile oluşan saklı kalmış şelaleye, Delikli Kaya adı verildi.
 
 
"SAKLI KALMIŞ BİR CENNET"
Şelale yakınında alabalık çiftliği işleten Murat Topaloğlu,"Ormanda varlığı bilinen şelaleyi eskiden dedelerinin anlattığını belirterek kendilerinin de serinlemek için ara sıra bölgeye gittiğini söyledi. Şelalenin yol götürülmesi ile gün yüzüne çıktığını söyleyen Topaloğlu, Türkiye'de binlerce şelale var ama böylesi yok. Bu saklı kalmış bir cennet. ABD'de buna benzer bir yer var olduğunu öğrendik. Doğal olarak oluşmuş. Herkesin gelip görmesini tavsiye ederiz" dedi.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi