çaytv habergenel logo yanı

Yusufeli'nin yeni yerleşim yerinde binalar yükselmeye başladı

18 Ocak 2018 Perşembe 12:20

yusufelinin-yeni-yerlesim-yerinde-binalar-yukselmeye-basladi
ATILGAN

Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yeri çalışmaları kapsamında binalar yükselmeye başladı

 Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında sular altında kalacak Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yeri çalışmaları kapsamında binalar yükselmeye başladı.

Yusufeli ilçesi, 270 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 3’üncü büyük barajı olacak Yusufeli Barajı'nın su tutmasıyla sular altında kalacak.  Yusufeli baraj gölünün suları altında kalacak Yusufeli ilçesi için inşa edilen yeni yerleşim yerinde üstyapı çalışmaları kapsamında binaların yapımı devam ediyor.

Yaklaşık 150 hektar alanda 21. yüzyılın modern kenti sloganıyla 2015 yılında 3 bölgede başlayan çalışmalar sürüyor. 


Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yeri altyapı inşaatında bugüne kadar 9,2 milyon metreküp kazı, 7,8 milyon metreküp dolgu ve 7 dolgu alanı yapıldı. 

- Üçüncü bölgede inşaatlar başladı 


İlçe Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni ilçe merkezindeki üçüncü bölgedeki altyapı çalışmalarının tamamlandığını, birinci ve ikinci bölgedeki çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Üçünü bölgedeki altyapı çalışmaları tamamlanarak üst yapı çalışmaları için TOKİ’ye devredildiğini ifade eden Aytekin, "Buradaki inşaatlar TOKİ tarafından yapılıyor. Yapılan inşaatlar içinde 340 konut, 1 jandarma hizmet binası, 1 okul, 1 tanede toplum sağlığı merkezi olacak. Bu bölgede yapılan konut tiplerimiz arasında 3+1, 4+1 konut tiplerimiz var. Konutların altında otoparklar mevcut. Oldukça geniş sosyal alanları olan, yöresel mimariye uygun bir yer olacak.” dedi.Aytekin, yöresel mimariye uygun olarak bünyesinde farklılıkları da barındıran 21. yüzyılın en modern ilçesini kurma gayreti içinde olduklarını aktararak şöyle devam etti: 

“Birinci bölgede altyapı çalışmamaları kapsamında yapılan dolgu ve kazı çalışmaları ocak ayı sonu itibariyle bitecek. Sonrasında TOKİ tarafından üstyapı ihaleleri yapılacak. Birinci bölgede de binaların yapımına Mart ayında başlanmış olacak. İkinci bölgede ise gelişme alanlarıyla ilgili kazılar sürüyor. Bu bölgedeki altyapı çalışmalarının 2018 yıl sonu itibariyle sona ermesini bekliyoruz, akabinde de üstyapı çalışmalarına geçilecektir."


- Taşınma süreci 2023’ü bulabilir 

Aytekin, üstyapının tamamlanmasının taşınma için tek başına yeterli olmayacağını vurgulayarak yeni ilçeye taşınma sürecini etkileyecek başka alanlar olduğunu da ifade etti.

Başkan Aytekin, 2023 yılına kadar bu sürecin tamamlanacağını düşündüğünü dile getirerek "Ama tam tarihi ilgili idareler verebilir. Bizim gayretimiz, beklentimiz burada eksik olarak gördüklerimizin yapılmasıyla ilgili. Biz insanımızın içinde yaşayacağı bütün sosyal imkanların hatta tarım alanlarının içinde olacağı Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 21. yüzyılın ilçesine katkı verme gayretindeyiz.” dedi. 

Aytekin, yaklaşık 3 bin 200 kişinin yeni yerleşim yerinde iskan için talepte bulunduğunu, bunun da halkın yeni yerleşim yerine sahip çıktığının göstergesi olduğunu vurguladı.

Aytekin, Yusufeli’nin minyatürünü yeni yerleşim yeri içinde inşa edeceklerini de kaydetti.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi