çaytv habergenel logo yanı

Fed faiz artırdı, TCMB kararı bekleniyor

15 Haziran 2017 Perşembe 11:53

fed-faiz-artirdi-tcmb-karari-bekleniyor
ATILGAN

Fed faiz artırdı, TCMB kararı bekleniyor

 Fed kararının olumsuz etkilerinden arınmak için gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları harekete geçti.

 
13-14 Haziranda gerçekleşen Fed toplantılarının ardından beklenene paralel 25 baz puan artırdı ve tüm para birimlerinde hareketlilik yarattı. Bunun sebebi neredeyse tüm dünyada baz para olarak kullanılan Amerikan Dolarının değerinde hareketlilik olması.
 
Faiz kararları bir ülkede bankacılık sektöründe ve yatırım bazlı para transferlerinde uygulanan maksimum ve minmum rakamlardır. Yani uluslararası arenada yatırımlar yapan yatırımcıların ülkelerden alabileceği faiz oranlarını doğrudan etkilediği için ülke parası açısından önemli bir karardır.Fed'in faiz artırımıyla yatırımını Amerikan Doları bazında ve ABD hisseleri üzerinden yapacak yatırımcıların alacakları faiz oranlarının yükselmesidir. Faiz artırımı ülkedeki tüm finansal birimleri etkilerken, hem merkez bankasının ticari bankalarla hem de bankalar arası finansman transferinde baz alınacak faiz oranlarında etkili olacak.
 
ABD'nin kararının ardından TCMB'nin faiz artırımı beklenirken tüm ülke para birimleri Fed kararının kendi para birimlerindeki olumsuz etkisini azaltıcı kararlar verecek. TCMB faiz kararının da Fed'e paralel gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi