çaytv habergenel logo yanı

Balıkçıdan palamut ve istavrit müjdesi

31 Ağustos 2011 Çarşamba 12:39

balikcidan-palamut-ve-istavrit-mujdesi

Yarın başlayacak yeni av sezonu için hazırlıklarını tamamlayan Karadenizli balıkçılar, bereketli bir sezon umuduyla ''vira bismillah'' demek için bekleyişe başladı.

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylül'deki yeni av sezonu öncesinde bütün balıkçıların hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, bereketli bir dönem olması için hava ve deniz koşullarının uygun olduğunu söyledi.

Yeni sezon öncesi Karadeniz'de yaptıkları incelemelerde özellikle Bandırma ile Hopa arasındaki bölümde neredeyse her alanda iyi derecede palamut olduğunu tahmin ettiklerini anlatan Mutlu, ''Uzun bir bekleyişin ardından balıkçılarımız denize açılarak iş başı yapacaklar. Tek isteğimiz bol ve bereketli bir sezon olması. Eğer böyle olursa tüketiciler balığı rahatça evlerine götürebilecekler'' dedi.

Palamudun yanı sıra yeni sezonda istavritte de umutlu olduklarını vurgulayan Mutlu, şöyle konuştu:

''Balıkçılarımız denize açılmadan net bir şey demek yanlış olur. Ancak geçmiş yıllardaki tecrübelerimize baktığımızda hem palamut hem de istavrit açısından iyi bir gösterge var. Ancak burada diğer önemli bir konu balıkçılarımızın balıkları hazırlama şekli. Onların yapacağı iyi işçilik en az balığın kendisi kadar kıymetli.''

-''UMUT DOLUYUZ''-

Kentte 15 yıldır balıkçılık yapan Recep Yılmaz ise yeni sezon öncesi kayık ve ağ hazırlıklarını bitirdiklerini belirterek, av saatini beklemeye başladıklarını vurguladı.

Denizde palamudun çokluğu konusunda iyi izlenimler edindiklerini dile getiren Yılmaz, ''Ama tabi ki biraz daha temkinli bir bekleyiş içerisindeyiz. Çünkü bazen beklediğiniz şeyi denizde bulamayabiliyorsunuz'' dedi.

Av sezonunda ilk rotalarının Samsun ve Sinop olacağını kaydeden Yılmaz, ''Bu seneki duruma baktığımızda umudumuz çok. Palamudun bereketli olması halinde bizim de yüzümüz gülecek. Bu anlamda yeni sezondan çok umutluyuz. Zaten umudumuzu bitirdiğimiz anda işimiz de biter. O yüzden her zaman umut doluyuz'' diye konuştu.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • aci çeken istarvitler

    Misafir Siz balikçilar ağa takilip ölmek istemiyosaniz istanbulda ağ ile istarvit avl amayin tarim ve hayvancilik bakanliğida ağyi yasaklasin ben sadece istarvitleri korumaya çalışiyorum 25 Şubat 2012 09:25

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi