çaytv habergenel logo yanı

Ordu’da 7. bal ormanı geliyor

24 Temmuz 2017 Pazartesi 07:23

orduda-7-bal-ormani-geliyor
ATILGAN

Arıcılığın, biyolojik çeşitliliğin korunması, gelecek nesillere aktarılması, sürdürülebilir gıda güvenliği ve erozyonun önlenmesi açısından Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında başlatılan, Ordu’da ise 2012 yılında uygulamaya konulan bal ormanı sayısı her geçen yıl artıyor.

 Bal üretimi açısından Türkiye genelinde 1. olan Ordu’da organik bal elde etmek amacıyla 2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında Gölköy ilçesinin Düzyayla yöresinde Dibektaşı Bal Ormanı, Gölköy-Damarlı Yaylası’nda Ulubey-Gölköy Bal Ormanı, Gürgentepe-Bektaş Yaylası’nda Gürgentepe Bal Ormanı, Mesudiye ilçesi Gölpınar Mahallesi’nde Gölpınar Bal Ormanı, Aybastı-Kuzköy Yaylası’nda Kuzköy Bal Ormanından sonra Mesudiye’de Sarıçiçek Bal Ormanı da faaliyete geçti.


Sarıçiçek Bal Ormanlarında coğrafi koşullara uyumlu ancak mevcudiyeti az olan türlerde 28 bin adet bol çiçekli bitki dikimi yapıldı. Dikimi yapılan bitkiler arasında odunsu ve otsu türler yer alıyor. 6. bal ormanıyla birlikte Ordu’daki bal ormanlarının toplam alanı 7 bin 810 dekarlık alana ulaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bal ormanları arıcılığın ve biyolojik çeşitliliğin korunarak, gelecek nesillere aktarılması, orman köylüsüne ve dolayısıyla ülke ekonomisine kaynak sağlanması, sürdürülebilir gıda güvenliği ile verimsiz alanlarda erozyonun önlenmesi açısından oldukça önemli. Bu maksatla Bakanlığımız çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir. Bu amaçla 2017 yılında Mesudiye İlçesinde 300 dekar alanda 1 adet bal ormanı daha programa alınmıştır. Proje çalışmaları devam etmekte olup, yıl sonu itibariyle program gerçekleştirilecektir” dedi.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi