çaytv habergenel logo yanı

Rizede İlik nakli bekleyen Meryem Ravza için seferber oldular

18 Nisan 2019 Perşembe 09:09

-rizede-ilik-nakli-bekleyen-meryem-ravza-icin-seferber-oldular-

RİZE'de İlik nakli bekleyen Meryem Ravza için seferber oldular İlik nakli bekleyen Meryem Ravza için seferber oldular

İlik nakli bekleyen Meryem Ravza için seferber oldular
 
Rize'nin Ardeşen ilçesinde tıpta kemik iliğinin yeni hücre üretememesi olarak bilinen 'fankoni aplastik anemi' hastalığı ile mücadele eden ve kemik iliği nakli bekleyen Meryem Ravza Bayrak (6) için yakınları harekete geçti, sosyal medyadan çağrı yaptı. Takipçilerden karşılık bulan çağrının dönüştüğü kök hücre bağış kampanyasında ilk günde 144 gönüllü kök hücre ve kan bağışında bulundu.


 
Ardeşen ilçesinde tıpta kemik iliğinin yeni hücre üretememesi olarak bilinen 'fankoni aplastik anemi' hastalığı ile mücadele eden Mustafa (42) ve Aliye Bayrak (34) çiftinin 5 çocuğundan en küçükü olan kızları Meryem Ravza Bayrak (6) kemik iliği nakli bekliyor. Kardeşleri ve akrabalarından uygun ilik bulunamayınca küçük kız için yakınları harekete geçti, sosyal medyadan çağrı yaptı. Takipçilerden karşılık bulan çağrı, kök hücre bağış kampanyasına dönüştü. Kızılay'ın aracına ulaşan gönüllüler kök hücre ve kan bağışında bulunmak için sıraya girdi. Kampanyada ilk günde 144 kişi kök hücre ve kan bağışında bulundu. Kampanya gönüllülerin tamamından kök hücre ve kan bağışı alınıncaya kadar süreceği belirtildi. 


 
'TEK ÇARE İLİK NAKLİ'

 Alınan kök hücrelerden kızına uygun donörün bulunması için dua eden anne Aliye Bayrak  bağışçılara teşekkür etti. Bayrak Alınan kök hücreler belki kızıma belkide uygun ilik bekleyen başka kişilere umut olacak.Tek çözüm ilik nakli. Uygun iliği de bizim bulmamız imkansız, onun bizi bulması gerekiyor. Kardeşleri, akrabalarımızdan kök hücre alındı ama uyan olmadı. Artık umudumuz duyarlı vatandaşların vereceği kök hücre bağışıö dedi.


 
Mustafa Bayrak da ailedeki lösemi vakalarından dolayı bir yıl önce kanser taraması yaptırdıklarını ve sonucun temiz çıktığını belirterek Kızımın 2 ay önce kaptığı enfeksiyon sonucunda yapılan tahlille hastalığı teşhis edildi. Meryem şu anda dışarıya çıkamıyor, çıkartıyoruz en ufak bir şey de rahatsız oluyor, ateşi çıkıyor. Elimizden de hiçbir şey gelmiyor. Maddi durumun nasıl olursa olsun yapacak hiçbir şey yok. Uygun iliğin bulunmasını bekleyeceğiz. Bizim çocuğumuz için Kızılay?ın başlattığı kan bağışı kampanyasına destek veren ve çocuğumuz için umut olan herkese teşekkür ediyorumö dedi.


 
Küçük Meryem Ravza ise çekingen tavırlarıyla da olsa duyarlı vatandaşlara öArkadaşlarımla parka gitmek istiyorum, evde kalmak istemiyorum, bana yardım edebilir misinizö diye seslendi.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi