çaytv habergenel logo yanı

Ayar “Meclis Kanun Çıkardığı An, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Hükümsüz Olur”

13 Nisan 2017 Perşembe 10:00

ayar-meclis-kanun-cikardigi-an-cumhurbaskanligi-kararnamesi-hukumsuz-olur
ATILGAN

Muhalefetin getirmiş olduğu “Cumhurbaşkanı kararnamelerle yanlış kararlar alabilir” eleştirisi yanıtlayan AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar, “Yeni sistemdeki Cumhurbaşkanı Kararnameleri kanun hükmünde değildir.

 Muhalefetin getirmiş olduğu “Cumhurbaşkanı kararnamelerle yanlış kararlar alabilir” eleştirisi yanıtlayan AK Parti Rize Milletvekili Hikmet Ayar, “Yeni sistemdeki Cumhurbaşkanı Kararnameleri kanun hükmünde değildir. Cumhurbaşkanının gerekli gördüğü bir alanda kararname çıkarabilmesi için o alanda kanunun olmaması gerekiyor. Meclis aynı konuda kanun çıkardığı an kararnameler devreden çıkar” dedi.

AK Parti Rize Milletvekili Ayar katıldığı canlı yayın televizyon programında 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
“YASAL VE SİYASAL SORUMLULUK SAHİBİ CUMHURBAŞKANLIĞI GELİYOR”
Ayar, şu anda Cumhurbaşkanlığı makamını yargılayabilecek ve görev süresini sonlandırabilecek bir mekanizmanın olmadığını belirterek, yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın yargılanabilir ve aynı zamanda siyasi sorumluluğa sahip olacağını söyledi.
Ayar, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde meclis seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu karşılıklı denetimin olduğu önemli bir mekanizmadır.” dedi.
 

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • aydın

    Misafir karaname kanun hukmunde degildir de nedir ? nedir ? onu bi acıklayın , yanı millet okuma yazmayı sanki yeni öğrenmişcesine birseyler anlatıp duruyorsunuz sayın lazistan millet vekıli hikmet ayar potomya eyaleti de olabilir yada trabzon eyatletide olabililir 3 gün sonra bu eyaletlerin birisinin millet vekıli olabilrisiniz sayın ayar.. 1992-93-94 haca gittiniz ve o manevi havayı aldınız Allahın adaleti size evet mi diyor yoksa hayır mı ? onu söyleyin siyaseti bos verin millet uyandı artık ve insalları aptal yerine koymayı bırakın artık 14 Nisan 2017 14:55

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi