ÇAYKUR'dan Çay Yükleme Açıklaması

28 Temmuz 2020 Salı 14:42

caykurdan-cay-yukleme-aciklamasi

ÇAYKUR, alımyerlerinde çay yükleme işi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) çay alımyerlerinde çay yükleme işine dair bir açıklama yayınladı.

 
Alımyerlerinde çay yükleme işinin ihale edildiği özel firmaların, koronavirüs nedeniyle bölge dışından gelen işçileri  temin etmede sıkıntı yaşadığı dolayısıyla yeterli işgücünü sağlayamadığı belirtilen açıklamada bazı fabrikalarda bu nedenle sorunların yaşandığı ifade edildi.
 
Vatandaşın konuya kayıtsız kaldığı da söylenen açıklamada yükleyici firma ile beraber çözüm arayışlarının sürdürüldüğü aktarıldı. Açıklamada ayrıca vatandaş ve başka imkanlarla yüklenen yaş çay için yükleyici firmaya ücret ödenmediği bilgisi verildi.
 
Açıklama şöyle:
"Daha önceki yıllarda mubayaa edilen yaşçayların alımyerlerinden araçlara yükleme işi köy ve mahalle sakinlerinden oluşturulan ekiplerimizle vasıtasıyla sağlanmaktaydı. Ancak son yıllarda bu yükleme hizmeti özel firmalar tarafından karşılanmaktayken özellikle bu yılın kampanya döneminde yükleme işini yapan firmaların yeterli işgücünü temin edemediklerinden bazı fabrikalarımızda sorunlar yaşanmıştır.
 
Teşekkülümüz tarafından çay alım sezonu başlamadan önce geçmiş dönemlerde olduğu gibi yükleme işini yerli işgücü ile yapmak için çalışmalar yapılmış, pilot olarak seçilen 6 bölgede çalışmalar yapılarak köy ve mahalle muhtarlarıyla görüşülmüştür. Ancak bölge insanımızın konuya yeterli ilgi göstermeyip, kayıtsız kalmaları neticesinde yükleme işi ihale edilerek firmalara verilmiştir.
 
Yükleme ihalesini alan özel firmalar, pandemi sürecinin kısıtlayıcı şartları nedeniyle daha önceleri bölge dışından gelen işçileri temin etmede özellikle bu yıl sorun yaşadılar. Doğal olarak bizler de bu olumsuzluklardan doğrudan etkilenmek durumunda kaldık. Yükleme sorununu çözmek için köy ve mahalle muhtarlarımızla tekrar görüşülerek bölge insanımızla yeniden yükleme ekibi oluşturma çalışmaları yapılmıştır. Ancak lokal veya bölgesel çözümler sağlansa da geniş çapta ve kalıcı bir çözümün arayışları yüklenici firma ve tarafımızdan sürdürülmektedir.
 
Ancak bu arayışlar sürerken yüklenici firma tarafından yüklenmeyip, üretici veya başka imkânlarla yüklenen yaşçay için yükleyici firmaya hiçbir ücret ödenmemektedir. Bu süreçte çayına sahip çıkarak yükleme konusunda bizlere yardımcı olan kadirşinas bütün üreticilerimize ve alımyeri çalışanlarımıza sonsuz teşekkür ederiz."

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi