çaytv habergenel logo yanı

İslam Dünyasından sorumlu bakanlık mı kuruluyor? Başına kim geçecek?

18 Mayıs 2017 Perşembe 18:40

islam-dunyasindan-sorumlu-bakanlik-mi-kuruluyor-basina-kim-gececek

Ankara kulislerinde, hükümetin kısa süre içerisinde yeni bir bakanlık kuracağı konuşuluyor. İslami ülkelerle ilişkileri kuvvetlendirmek isteyen hükümetin 'İslam Dünyasından Sorumlu' bir bakanlık kuracağı, bakanlığın başına da Rize milletvekili Hasan Karal'ın getirileceği iddia edildi.

 İslami ülkelerle siyasal, sosyal, ikisadi ve kültürel ilşkileri kuvvetlendirmek isteyen hükümetin kısa süre sonra  'İslam Dünyasından Sorumlu' bir bakanlık kuracağı iddia edildi. Siyasetin kalbi Ankara kulislerinde konuşulanlara göre; Avrupa'dan sorumlu AB Bakanlığı, Türk dünyasının her alanında sorumlu bakanlıkların yanısıra İslam Dünyasından Sorumlu bir Bakanlık da kurulacak.  Bakanlığın başına ise Rize millekvekili Hasan Karal'ın getirileceği konuşuluyor.

 
Hasan KARAL kimdir?
 
1973 yılında Rize’de doğdu. Rize İmam Hatip Lisesini bitirdi. Rize Lisesi’ni de dışardan tamamladı. Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Ayrıca Uluslararası Beyrut Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Yüksek Lisans yaptı.
 
Yurt dışında kaldığı yıllarda Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı.
 
1993’de Rize İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği’ni (RİMDER) kuran ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Karal, ayrıca Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı görevlerini yürüttü.
 
RİMDER bünyesinde kurulan Rize’nin ilk radyolarından Radyo Selam, Kanal 2000 Radyo - TV  ve aylık çıkarılan İnsanlığa Selam Dergisi’nin yönetim kurulu başkanlıklarını yaptı.
 
Çay sektöründe iki yıl fabrika müdürü olarak görev yapan Karal, 1996 yılında Diyanet teşkilatında memuriyete başladı ve aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı dil öğreticiliği görevinde bulundu.
 
Birçok   Uluslararası  Toplantı ve  Organizasyonda Yeminli  Tercümanlık  yaptı.
 
12 Ekim 2001’de 28 yaşında iken AK Parti‘nin kurucu Rize il başkanı olarak atandı. 2001 – 2007 yılları arasında aralıksız olarak bu görevini sürdürdü. 2007 Milletvekilliği Genel Seçiminde Rize’den 3.sıra Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2009 Mayıs kongresinde yeniden İl Başkanlığına seçildi. 2011 Milletvekilliği Genel Seçimleri için 15 Ocak 2011 tarihinde Rize İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 2.Sıradan Milletvekili adayı oldu ve seçildi. T.B.M.M’de 24. Ve 25. Dönem milletvekilliği yaptı. Dışişleri Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. Türkiye - Yemen Parlamentolararası dostluk grubu başkanıdır.
 
 Çok iyi derecede Arapça bilen Karal, evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi