çaytv habergenel logo yanı

Kudüs Biz Müslümanların “İlk Kıblesi”’dir…

07 Aralık 2017 Perşembe 14:20

kudus-biz-muslumanlarin-ilk-kiblesidir
ATILGAN

Kudüs’ün tarihi insanlığın başlangıcıyla başlar. Kudüs’e Müslümanlar barış ve huzur getirmişlerdir. Biz Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’tür.

 KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR

Kudüs Biz Müslümanların “İlk Kıblesi”’dir…
Kudüs’ün tarihi insanlığın başlangıcıyla başlar. Kudüs’e Müslümanlar barış ve huzur getirmişlerdir. Biz Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’tür. 
***
Kudüs 1918’e kadar Osmanlı toprağıdır. 1918’de bir entrika ile İngilizlerin eline geçmiştir. 1948’de ise İsrail Devleti kurulmuş ve on yıllarca süren savaşlar, katliamlar ve hoşgörüsüzlük tohumları ekilmiştir.
***
Kudüs’e barışı ve huzuru Müslümanlar getirmiştir. Hz.Ömer 638’de Kudüs’ü fethetmiş ve harabe halde bulunan Mescidi Aksa’yı yeniden inşa etmiştir. Hz. Ömer şehri aldığında tüm dinlerin özgür şekilde yaşayacağına dair yazılı bir fetva yayımlamıştır. Yahudilere Mescide girme hakkı tanımış, Kudüs’teki Hıristiyanların kiliselerinde ibadet etmelerine izin vermiştir. 
***
1517’de ise Filistin topraklarıyla birlikte Kudüs Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu Kudüs’te tüm dinlerin serbestçe ibadet yapmasını sağlamıştır. 
***
Kudüs’ün 1918’de İngilizlerin eline geçmesi ile birlikte Kudüs ve Ortadoğu’daki barış bozulmuştur. Bugün Müslümanların Kudüs’te ibadet yapmalarına engeller çıkarılmaktadır. Bu tür hareketler dünya barışını tehdit etmektedir. 
***
Kudüs’ten Müslümanları uzaklaştırmak dünyayı kaosa sürüklemekle eşdeğerdedir. Bu nedenle Kudüs’ü belli bir ırkın ve inancın başkenti yapmak önümüzdeki yıllarda dünyayı felakete sürükleyecektir.
***
Kudüs’ün statüsünün değiştirilmemesi ve her dine mensup inananların ibadetlerini rahatça yapabilecekleri ortamın yaratılması şarttır. 
***
Sonuç olarak; 
Rize Dernekler Federasyonu olarak, biz Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ün bir ırkın ya da dinin başkenti yapılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Kudüs Kıbledir. Kudüs miraçtır. Kudüs onurdur. Kudüs şereftir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kudüs’ün yanında aldığı haklı duruşunun sonuna kadar destekçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. 
 
RİZE DERNEKLER FEDERASYONU 
                 Yönetim Kurulu 
                       Adına 
              Muammer BOSTAN
                 Genel Başkan
 

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi