çaytv habergenel logo yanı

RİZE'DE BUGÜN ÇAY TOPLANMAYA BAŞLADI

19 Mayıs 2020 Salı 13:03

rizede-bugun-cay-toplanmaya-basladi

Bugün itibariyle açılan 2020 çay sezonu için üreticiler çay tarım arazilerine girmeye başladı.

 2020 yaş çay sezonu bugün itibariyle başladı.

Çaylıklara giren üreticiler Ramazan bayramı arefesinden başlayarak bayramın son gününe kadar sürecek olan sokağa çıkma yasağından önce hızlı bir şekilde çaylarını toplamaya başlıyor. Sokağa çıkma yasağı esnasında çayın kalitesini kaybedeceğinden endişelenen çay üreticisi, yasağın tarımda uygulanmaması gerektiğini savundu.

ÇAYKUR’un çays ezonunu açmakta geç kadlığını dile getiren çay üreticisi İhsan Bal, 4 günlük sokağa çıkma yasağının da çayın kartlaşmasına sebep olacağını fiade etti. Bal “Herkese hayırlı uğurlu olsun.  Randevu sistemi var herkes saatinde gelip çayını satacak. Çok güzel bir uygulama oldu. Vatandaş uyar mı biliyorum ama herkesin uyması gerekiyor.

Çay geçiyor aslıda ÇAYKUR’un en az bir hafta önce açması gerekiyordu. Eğer havalar iyi giderse çay aşırı derecede geçer. Pazartesi günü çay toplanması lazım 4 gün sokağa çıkma yasağında çay toplanmasa çay aşırı derecede geçer. ÇAYKUR haddinden fazla geç kaldı. Bir hafta önce açılmalıydı. Aşırı derecede sıcak var çay suyunu almış. 4 gün sonra çayın suyu geçecek sonra ÇAYKUR zarar edecek 4 gün sonra çıkacak çay daha değişecek. Ondan çıkan çay çöp olacak” dedi.


 
Razaman Bayramı arefesinden başlayarak 4 gün süreek olan sokağa çıkma yasağının üreticiye uygulanmaması gerektiğini ve eğer uygulanırsa 1 ton çayda 150 kilogramlık zarar edeceklerini dile getiren bir başka çay ürticisi Mehmet Özdemir ise “Çay hasadı şuanda başladı. Çayımız gelmiş şuanda toplamaya devam ediyoruz.Çay şuanda tamamen toplanmaklık oldu. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak  bu da çayın geçmesine neden olacak. ÇAYKUR’un yeni bir karar alması gerekiyor. Tarıma sokağa çıkma yasağının olmaması gerekiyor.  Çünkü tarım bu geçiyor. Sonra ÇAYKUR’da diyecek ki bu çay karardı almıyorum. Tonunda 100 – 150 kilo zarar eder. Randevu sistemi iyi oldu. Alım yerine yığılma olmayacak. Hastalık döneminde çok iyi bir uygulama olacak. Kotanın yüksek olması çok güzel. Kotamız az olduğunda özel sektöre çay veriyorduk şimdi güzel oldu. 4 gün sokağa çıkma yasağı çayı çok etkileyecek.Çaykur kalite diyor. Kaliteli çay yapması için çayı zamanında olması gerekiyor. Çay hastalıktan doalyı zaten geç kaldı şimdi sokağa çıkma yasağı gelirse daha da geç kalacak. Çaykur’un 1 hafta önce açması gerekiyordu. Ürün burada geçmeye başladı kartlaştı. Önün için geç kalındı Kemalpaşa bizden 15 gün erken başlıyor. Düşünün oranın çayı ne oldu” şeklinde konuştu.YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi