çaytv habergenel logo yanı

Rize'de İŞKUR ile Çağrı Merkezleri Arasında İşbaşı Eğitim Protokolü İmzalandı

17 Nisan 2018 Salı 13:17

rizede-iskur-ile-cagri-merkezleri-arasinda-isbasi-egitim-protokolu-imzalandi
ATILGAN

Rize’de İŞKUR ile çağrı merkezleri arasında işbaşı eğitimi sözleşmeleri imzası ve yeni girişimci sertifika töreni düzenlendi.

 Çalışma ve İş Kurumu (İşkur) Rize İl Müdürlüğü ile ile CMS Çağrı Merkezi ve AssisTT Çağrı Merkezi arasında işbaşı eğitim protokolü imzalandı. Rize Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen imza töreninde ayrıca işbaşı eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 
Çalışma ve İş Kurumu (İşkur) Rize İl Müdürü Hasan Kiraz, imza töreni ve sertifika dağıtımı öncesinde yaptığı konuşmada, Çalışma ve İş Kurumu Rize İl Müdürlüğünün 6,5 yıl içerisinde çeşitli kollarda 23 bin kişiye iş imkanı sağladığını belirterek, “İşbaşı eğitim programı teşviki adı altında işverenlerimize daha önce 9 aya kadar bu imkanı sağlarken şimdi ise özellikle 2017’deki +1 istihdam teşvikiyle beraber 3 ay daha fikslemiştir. 2018’de imalat ve bilişim sektöründe kademelendirerek 6 ay ve 9 aya kadar bu nitelik gerektiren sektörlerde işbaşı eğitim süresini uzatmıştır.” dedi.
İşbaşı eğitim programı kapsamında Rize’de AssisTTve CMS Çağrı Merkezi ile toplam 65 kişilik işbaşı eğitim programı imza töreninde bir araya geldiklerini kaydeden İşkur Rize İl Müdürü Kiraz, “Bu programların kurumumuz yönetmeliği gereğince yapılan çalışmada kurs bittikten sonra 3 ay kurs süresi kadar zorunlu istihdamı söz konusudur. Bu firmalarımız bu projede yüzde 100’e varan istihdam yapmaktadırlar. Dolayısıyla işbaşı eğitim programından sonra yapılacak zorunlu istihdam süreleri de 2018’de de, 2017’de de SGK primi ve vergi diliminin tamamını devletin karşılayacağı şekilde bundan sonra yapacakları istihdamda yine teşvikten faydalanacak durumda olacaklar. 2017’de uygulanan +1 istihdam teşviki 2020 yılına kadar 12 ay faydalanılmak üzere tekrar 2018’de yönetmelik çıktı ve uygulanmaya başladı. Bunun yanında özellikle imalat sektöründe 1 ile 3 kişi sigortalısı olan imalat sektörü temsilcilerimize ‘1’i senden 1 benden’ projesi kapsamında bir maaşını brüt olarak işveren, bir maaşını da brüt olarak İŞKUR karşılayacak. Bununla alakalı olarak 1 Ocak 2018’de yönetmelik çıktı ve Mart ayında kanunlaştı. İnşallah işverenlerimiz bu anlamda en fazla iki kişi olmak üzere bu şekilde bundan faydalanacaklar. İşbaşı eğitim programı ve aktif işgücü kurslarımızın içerisinde 2018’de yine çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir başka teşvik şu: Özellikle çalışan bayanlarımızdan bu kurs süresi içerisinde 2-5 yaş arasındaki çocuklarına 400 TL’lik ek kreş yardımında bulunuyoruz. Dolayısıyla işbaşı eğitim programında bu çağrı merkezlerinde çalışan ve 2-5 yaş arasında çocuk sahibi olan vatandaşlarımızda aynı şekilde bu teşvikten, kreş yardımından faydalanacaklar.” diye konuştu. Kiraz, konuşmasının sonunda ise Rize Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu ise konuşmasında, İŞKUR’un Rize’ye bugüne kadar Rize için yararlı projeler ortaya koyup Rize menfaatine çalışmalar yaptığını belirterek, yetkililere teşekkürlerini iletti.
 
Günümüzde altyapının her anlamda çok önemli hale geldiğini kaydeden RTSO Başkanı Karamehmetoğlu, “Bu bakımdan çalışanların eğitimi özellikle turizm ve konaklama hizmet sektöründe yeni bir döneme giren ilimizde bu eğitimlerin verilmesi, gelen misafirlerimizin Rizenin birer turizm elçileri olarak memnun bir şekilde buradan ayrılmalarına büyük katkı sağlayacaktır Odamız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde turizm sektörünün hizmet kollarında toplam 100 kişiye eğitim verdik. Bu eğitimleri önceki yıllarda da düzenledik bundan sonra da düzenlemeye devam edeceğiz. Çünkü ilimizin menfaati, gelişimi bunu gerektiriyor. Bir diğer yandan yeni girişimcilik kurslarımızı da açmaya devam ediyoruz. Sadece 2017 yılında odamız ile İŞKUR işbirliğinde 8 adet girişimcilik eğitim kursu ile 200 kişiye, odamızla KOSGEB işbirliğinde girişimcilik kursu ile de 25 kişiye eğitim verdik. Burada amacımız yeni girişimcilerimize hedeflerini belirlemede ve doğru adımları atmada yardımcı olmaktır. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerimize yönelik eğitimlerimizle yardımlarımızı da bundan sonra da Rize Ticaret ve Sanayi Odası olarak yardımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Çalışma ve İş Kurumu (İşkur) Rize İl Müdürü Hasan Kiraz ile CMS Çağrı Merkezi Operasyon ve Müşteri İlişkileri Genel Müdürü Hasan Saran ve AssisTT Çağrı Merkezi İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Uzmanı Nevzat Yılancı arasında işbaşı eğitim programı protokolü imzalandı.
 
İmza töreninin ardından ise işbaşı eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.
 
Düzenlenen törene İşkur Rize İl Müdürü Hasan Kiraz, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, RTSO Meclis Başkanı Şükrü Cevahir, CMS Çağrı Merkezi Operasyon ve Müşteri İlişkileri Genel Müdürü Hasan Saran, AssisTT Çağrı Merkezi İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Uzmanı Nevzat Yılancı, kurum amirleri, RTSO Meclis üyeleri, kursiyerler ve davetliler katıldı.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi