çaytv habergenel logo yanı

Rize'de Kayadan çıkan suda şifa arıyorlar

13 Nisan 2019 Cumartesi 08:40

rizede-kayadan-cikan-suda-sifa-ariyorlar
ATILGAN

Rize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde kayanın içerisinden çıkan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Vücut direncini artıran, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen sudan içmek isteyenler köye akın ediyor.

 Rize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde kayanın içerisinden çıkan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Vücut direncini artıran, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen sudan içmek isteyenler köye akın ediyor. 

İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde İkizdere deresi üzerindeki ahşap asma köprüden geçilerek patika yoldan ulaşılan kayanın içerisinden su çıkıyor. 200 yıllık bir tarihi geçmişi olan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Vücut direncini artıran, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen sudan içmek isteyenler köye akın ediyor. Bidonlarla gelenler, suyu doldurup götürdükleri evlerinde içiyor.


 
'SUDAN SAYISIZ İNSAN ŞİFA BULMUŞTUR'
 
Köyde restoran işletmeciliği yapan Yüksel Yılmaz, Şimşirli maden suyunun tarihinin 200 yıl öncesine dayandığını söyledi. Yılmaz, Bu suyu bölgemizde herkes bilir ve buraya gelerek şifa arar. Bu sudan sayısız insan şifa bulmuştur. Özellikle böbrek hastaları, taş, kum olanlar bu sudan içerek şifa bulurlar. Yaz ayları hafta sonları burada bu sudan bir bardak içmek için insanlar sıraya girerler. Yapılan araştırmalarla sağlık yönü belgelenmiştir. Mide rahatsızlıklarında etkili olduğu raporlarda yazıyor. İshal ve kabızlığa iyi geliyor.  Ayak ellerde bulunan egzamalara karşı yıkama ile çok etkili olduğunu bende gördüm. Böbreğinde taş olduğunu bilmeyen bir kişi gelip bu sudan içti ve taşı düşürdü. Böyle bir ilginç olaya da tanık olduk dedi.


 
İstanbul?da yaşayan Bayram Ali Kolçak da suyun şifalı olduğunu bildiğini ve her fırsatta sudan içtiğini belirterek Dedelerimiz bu suyun çok şifalı olduğunu söylerdi. Eskiden itibaren bu sudan içeriz. Mideyi sindirmede çok faydalı olduğunu biliyoruz. Bizde çok faydasını gördük. diye konuştu. 
 
Abdullah Yusuf Kaygusuz ise insanların suyu çok övdüğünü belirterek Suyun şifalı olduğu söylendi. Bizde o yüzden geldik ve tadına baktık. Eskiden beri bilinen ve şifa dağıtan bir suymuş. İnşallah bizde şifa buluruz. Tadı güzel, maden suyu gibi bir tadı var. ifadelerini kullandı. 


 
PROF. DR. VEREP SAĞLIĞA FAYDALIDIR
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Verep, Rize'nin termal su kaynakları ve yer altı suları konusunda zengin bir bölge olduğunu söyledi. Verep, şunları dedi
 
Sıcak sularda insanlar içine girerek banyo yaparak sağlıkları için faydalanmaya çalışıyorlar. Soğuk su olarak içilebilen ılıca su kaynakları sağlık aranan sulardır. Bu su kaynakları kullanılıp ekonomiye kazandırılmalıdır. Bu sularımız insanların sağlıklarına destekleyici bir etkendir.

Bölgemizde yer altı içme suları ise kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zayıftır. Maden ve ılıca suları ise zengin minarele sahiptir. İnsanların tüketmesi sağlık açısından tavsiye edilen önemli bir içecektir. Sağlığa oldukça faydalıdır. Bölgemizdeki suların da mineral ve element açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi