çaytv habergenel logo yanı

RİZE'DE VATANDAŞLARDAN DOĞALGAZ BORU HATTI TEPKİSİ

12 Haziran 2018 Salı 14:04

rizede-vatandaslardan-dogalgaz-boru-hatti-tepkisi
ATILGAN

RİZE'nin Akarsu köyünde kendilerinden habersiz arazilerinden doğalgaz boru hattı geçirildiğini belirten vatandaşlar çalışmaya tepki gösterdi. Tepkiler üzerine çalışma durduruldu.

 RİZE'nin Akarsu köyünde kendilerinden habersiz arazilerinden doğalgaz boru hattı geçirildiğini belirten vatandaşlar çalışmaya tepki gösterdi. Tepkiler üzerine çalışma durduruldu. 

Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı ilçelerine götürülecek doğalgaz için boru hattı döşeme çalışmaları sürüyor. Akarsu köyünde kendilerinden habersiz arazilerinden doğalgaz boru hattı geçirildiğini belirten vatandaşlar çalışmaya tepki gösterdi. Kazı yapılan alana gelen vatandaşlar çalışanlarla tartıştı. Vatandaşların tepkileri üzerine çalışma durduruldu. 
Akarsu Köyü Muhtarı Bayram Dinç, köyün içinden doğalgaz boru hattının geçirildiğini belirterek bu çalışmadan haberdar edilmediklerini savuncu. Dinç, "Tamamen arsalarımız, yollarımız ve evlerimiz bozulacak. Alternatif var. Güneysu yolu üzerinden yol kenarından gidilebilir. Maalesef bu geçişi evlerimizin dibinden alarak hiç kimseye de haber vermiyorlar. Muhtar olarak benim haberim yok, arazi sahibin haberi yok. Müteahhit arazilerimize şerit çekmeye başladı. Kendi kafasına göre hareket ediyorlar, bu nasıl bir sistemdir. Biz şaşırdık. Kamulaştırılmış istimlak yapılmış bizim haberimiz yok. 'Jandarma ile gireriz biz buradan geçeriz' diyerek birde bize çıkışıyorlar. Bizde buna karşı geliyoruz. Vatandaşımız bu doğalgaz borularını araziye sokmak istemiyor.? dedi.
 
'KOMŞUM ARAZİNE ŞERİT ÇEKİYORLAR DİYE ARADI'

Sabah evden çıkıp cenazeye gittiğini ifade eden Şaban Dinç de, ?Yoldayken bir komşum beni arayarak arazimde şeritler çekildiğini söyledi. Geldim baktım arazi karışmış. Çalışan ekibe 'siz ne yapıyorsunuz?' diye tepki verdim. 'Siz kimin arazisindesiniz' dedim. 'Harita çiziyoruz' dediler. 'Kimin arazisindesiniz' soruma 'senin arazindeyiz' dediler. Ne yapıyorsunuz kime sordunuz deyince 'doğalgaz hattı döşüyoruz iznimiz var' dediler. Benim haberim yok diyerek ekibi gönderdim, ardından da oluşturdukları şeritleri koparıp attım? diye konuştu. 

'BİZ DEVLETİN PROJESİNE KARŞI DEĞİLİZ'

Vatandaşın arazilerinin doğalgaz hattı ile parçalanacağını belirten Adem Kambur ise "Evimin hemen dibinden bu hat geçecek. Beni bombanın üzerine koyacaklar. Babamın geçmişimizin mezarlıklarını kaldıracaklar. Benim gibi bir çok komşumuzda aynı durumda. Bizi kandırmaya çalışıyorlar. Gelsinler köyümüze anlatsılar. Biz o zaman bu hattı buradan geçirelim. Biz devletin projesine karşı değiliz.? diyerek tepkisini dile getirdi. 

 

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi