çaytv habergenel logo yanı

Rize'de yeni tedbir kuralları alındı

14 Mayıs 2020 Perşembe 13:00

rizede-yeni-tedbir-kurallari-alindi

Rize Valisi Kemal Çeber,İl Pandemi kurulu toplantısının ardından basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Çeber, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni önlemleri açıkladı.

Rize Valisi Kemal Çeber, İl Pandemi kurulunda alınan yeni kararlar doğrultusunda şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladıklarını belirterek “İstanbul’dan gelecek olan hemşerilerimiz için yapılan kontrollerin ardından vatandaşlarımıza, taahhütnameler imzalatılacak" ifadelerini kullandı.

Vali  Çeber, "Şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladık 65 yaşının üzerindeki büyüklerimize sokağa çıkma izni verildiği zamanlarda yanlarında bir refakatçi olabilecek. Bir refakatçi olmak şartıyla sahil bandımızı 65 yaş ve üzerindeki büyüklerimiz için açtık. Bu karar aynı zamanda 18 yaş altındaki çocuklarımız için de geçerlidir. Bir diğer karar ise maskelerimizi artık her yerde bulabiliyoruz. 200 bine yakın maske dağıtımı yapıldı. Artık eczanelerde ve marketler de maske satılacağı için maskesiz sokağa çıkmayı yasaklayacak bir karar aldık. Bundan sonra şehir merkezinde maskesiz sokağa çıkmayı yasakladık" dedi

Yaş çay müstahsilleri için seyahat kısıtlamasının belli şartlarda kaldırıldığını ifade eden Vali Çeber, "19 Mayıs gecesi çay müstahsillerimiz, belirlenen şartları yerine getirerek çay hasadı için ilimize gelebilecek. Ülkemizde ve ilimize salgınla ilgili iyi yol alındığı için hükümetimiz böyle bir karar aldı. Kritik bir süreç ve herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Hükümetimiz, ortak bir karar aldı. Çay müstahsillerimiz, e-devlet veya 199 vefa hatlarına başvurarak çay bölgesine gelmek istediğini beyan edecek.

Başvuruyu alan bakanlığımız, bunu Çaykur'a bildirecek ve teyidi aldıktan sonra müstahsiller ve mecburu olarak refakatinde bulunanlara izin verilmiş olacak. Bu bilgiler illere de gönderilecek, bizler de ilimize gelecek kişileri öğrenmiş olacağız. İlimize 20 Mayıs'tan sonra ciddi bir gelişin olacağını düşünüyoruz.

Emniyet ve jandarma ekiplerimiz de yol kontrol noktalarında hazır bekleyecekler. Ayrıca ihtiyaç halinde ekiplerimizin sayısını artıracağız. Bunun için bir planlama yapılıyor. Kontrol yapılmadan hiçbir vatandaşımız ilimiz sınırlarına alınmayacak. Kontrolden sonra vatandaşlarımıza, taahhütnameler imzalatılacak" diye konuştu.

Vali Çeber il dışından gelecek olan vatandaşlarımıza  hoş geldin ziyaretine gitmeyin uyarısında bulunarak “ Rize’ye gelen vatandaşların direkt ikamet edecekleri adreslere gitmesi gerekiyor. Gelen vatandaşlarımızın bir hafta karantina sürecinde kalması gerekiyor. Bu kişiler bir hafta boyunca tam bir izolasyonda duracaklar. 7 günün sonunda her bir hanede uygun görülen bir kişiye, sağlık ekiplerimiz pandemi testi yapacak. Testi negatif çıkan vatandaşımız, dışarı çıkabilecek, evin market ihtiyaçlarını ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Diğer hane halkı da bu 7 günün sonunda çay bahçelerinde çalışmaya başlayabilecek. Gelirken 7 günlük ihtiyaç malzemelerinizi de yanınızda getirin. Bu süre içinde ihtiyaç olursa her bir marketimiz, servisle bu ihtiyaçları giderecek. 14 günlük sürenin ardından vatandaşlarımız, bizim uyduğumuz kurallara uyarak normal hayatlarına devam edecek. Bu arada camilerde anonslar yapacağız. Vatandaşlarımızın, il dışından gelen kişilere 'hoş geldin' ziyaretine gitmemesi için de anonslar olacak" dedi.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • test konusunda

    Misafir Rizeye gelecek olanların müracaatları alındığı tarihte adreslerine gidilerek CORONA testi yapmak ve negativ olanlara izin vermek daha doğru olmaz mı. bu yolla yol boyunca da olsa viüsün bulaşmasını bir nebze önlemiş olmazmıyız. sağlıklı insanların girişine izin vermiş oluruz diye düşünüyorum. sağlıklı günler dileğiyle. 15 Mayıs 2020 08:57

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi