RİZELİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI; YAŞ ÇAY RANTÇILARIN ELİNE BIRAKILMIŞTIR

28 Mayıs 2020 Perşembe 11:51

rizeli-genel-baskan-yardimcisi-yas-cay-rantcilarin-eline-birakilmistir
google haber detay altı

ÇAY MÜSTAHSİLİNE DEFLASYON, TÜKETİCİYE ENFLASYON!

ÇAY MÜSTAHSİLİNE DEFLASYON, TÜKETİCİYE ENFLASYON!

 Tüm dünya insanlığını ve ekonomisini etkisi altına alan Kovit-19 pandemisinin yaşandığı günlerde, devlet başkanları ve hükümetler vatandaşının bekası için gereken tedbirleri alırken; ülke ve bölge ekonomisinde büyük katkısı olan yaş çayın, rantçıların eline bırakılması, sesimizin duyulmaması, büyük bir otorite boşluğunun göstergesi olmuş bulunmaktadır.

Yaş çay üreticisinin pandemisi olan özel sektöre acilen müdahale edilmesi elzem olmuştur. Geçtiğimiz günlerde talihsiz bir açıklama ile yaş çay taban fiyatının 3,27 TL olarak belirlenmesi adeta müstahsilin bekasını ayaklar altına almış; bu da yetmemiş gibi Kamu İktisadi Teşkilatı olan ÇAYKUR, kotaları düşük tutarak müstahsili özel sektör kuru çay üreticilerine rant kapısı olarak sunmuştur. 

Özel sektör çay üreticileri geçen yıl 2,90 TL’ye almış oldukları yaş çayın kilogramını bu sene 2,45 TL’den alarak müstahsilin kamburu haline gelmişlerdir. 2019 yılı enflasyon oranı %11,84 olan ülkemizde, çay müstahsili, Japonya ülke ekonomisini bile geride bırakarak, %25 deflasyona uğratılıp yaş çayın fiyatı düşürülmüştür.
 
Son günlerde sıklıkla dile getirdiğimiz bir cümleyi tekrarlamak gerekirse “Rahmetli Erbakan hocamı mumla arar olduk” söylemi zamanlı ve yerinde bir söylem olacaktır. Allah aşkına yeter artık! Bu zülme dur deyin, vatandaşın ve çay müstahsilinin yanında olduğunuzu gösterin.
 
 Acil yapılması gereken; Yaş çay taban fiyatı kanunu çıkarılarak EPDK benzeri bir kurum tarafından denetim altına alınması, yerinde denetimlerde özel sektör çay üreticilerine müeyyideler uygulanarak müstahsilin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Benzer şekilde özel sektör yaş çay üreticilerinin de mağduriyetleri bakanlık tarafından garanti altına alınmalıdır.
 
               CEMİL ÇOLAK
   GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
STK ve HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANI


 

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi