Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Rize'de

15 Kasım 2019 Cuma 10:00

turkiye-barolar-birligi-baskani-metin-feyzioglu-rizede
google haber detay altı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bir dizi programlara katılmak için Rize'ye geldi.

 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu bir dizi programlara katılmak için Rize'ye geldi.
  

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı metin Feyzioğlu bir dizi ziyaretlere bulunmak ve programlara katılmak için Rize’ye geldi. Başkan Feyzioğlu ilk olarak Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’nı ardından da Rize Valiliği’ni ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından Rize Barosu’nda basın toplantısı gerçekleştiren Feyzioğlu burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.
 
  Türkiye Barolar Birliği’nin hiçbir partinin yanında veya arkasında olmadığını ifade edenFeyzioğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Biz bu görevleri karşılıksız yerine getirmeye gayret ediyoruz. Karşılık sadece meslektaşlarımızın ve vatandaşlarımızın sevgisidir. Milli birlik içerisinde hareket etmemiz gerekiyor. Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin ne yanında ne arkasında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim vazgeçilmemiz. Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkması için mücadele ediyoruz.”


 
  Hukuk fakültelerine girişler hakkında yaptığı açıklamada bu yıl fakültelere giriş puanlarının daha yüksek olacağının altını çizdi. Feyzioğlu açıklamasına şu şekilde devam etti: “Hukuk kitaplarını ezberletebilirsiniz, kanunları ezberletebilirsiniz ama düşünme yeteneğini ve sorgulama yeteneğini kazandırmazsanız eğitim vermemişsinizdir. Bir savcı ona sığınan vatandaşın derdini onun en asli vazifesi olduğunu bilir. İşte bu eğitimdir. Bu bilinçler eğitimle olur. Cumhurbaşkanı fakültelere giriş sıralamasını 190 binden 100 bine düşürmeyi hedeflemiştir. Bu yıl çok daha yüksek puan ile sınavlara girilecektir.”
 
  Kendisinin her hangi bir siyasi partinin genel başkanlığına yakıştırılmasından memnuniyet duyduğunu ancak, söz konusu konuma asla gelmeyeceğini ifade eden Feyzioğlu, kendi milliyetçiliğini Mustafa Kemal Atatürk’ün yapıcı milletçiliği olduğunun altını çizdi. Feyzioğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizim dünyaya ideolojik bakmak yerine çözüm odaklı bakmamız lazım. Böyle baktığımız zaman ortada çözülmeyecek bir sorun olduğunu görmüyorum. Türkiye görevini iyi yapan insan istiyor. Ben her hangi bir siyasi partinin genel başkanlığına yakıştırılmaktan memnuniyet duyarım ama ben kendimi böyle bir yere asla getirmem.Hiçbir siyasi partide yerim olmadı olmayacak. Benim milliyetçiliğimden rahatsız olan varsa olabilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün tanımladığı şekilde herkesi kucaklayan, bu vatana hizmet eden yapıcı milliyetçilik anlayışıdır. Bugün bilimsel yapıdaki çalışmalarda Mustafa Kemalin bu olayı Ortadoğu sıkıntısının çözülmesine bile örnek gösteriliyor.”
 
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde gerçekleştirdiği görüşmelerin verimli geçtiğini gördüğünü ifade eden Feyzioğlu, Türkiye’ye karşı kara propaganda yapıldığını ifade etti. Kitap vererek ve film seyrettirilerek sıkıştırma yapılmasının yetersiz olduğunu ifade eden Feyzioğlu, bu sıkıştırmaların halk kitleleri tarafından yapılması gerektiğini belirtti. Feyzioğlu, “ABD arasında gerçekleşen görüşmeler çok verimli geçtiği gözüküyor.FETÖ, PKK ve DHKPC mekanizması her yerde öyle bir çalışıyor, sivil toplum örgütlerini öyle bir pençesine almış ki, Türkiye’ye inanılmaz kara propaganda savaşı üretiliyor. Kitap vererek ya da film seyrettirerek yetmiyor. Onları sıkıştıracak olan halk kitleleridir. Propaganda çalışmalarında son derece etkili çalışıyorlar.

Bana neden Akçakale’ye gittin diyorlar. Neden gitmeyim? Türk gazeteciler ateş hattında olmamalarına rağmen haber yapmak için çırpındıkları otelin çatısında hedef alındığında hanginiz orada olmak istemedi. Bende orada olmak istedim. Dünya bunu görmezden geliyor. Dünyaya bunu göstermem için makamımda durmadım ve oraya gittim. Türk ordusu Dünya’nın en şerefli askeridir. Tek bir sivile hedef almaz, aksine onlar için şehit olmayı göze alır. Ben bunu dedim ve bir siyasi parti benim hakkımda suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyuruları benim için madalya gibidir.” dedi.
 
  Cenevre’de Suriye Anayasasının yazıldığını ifade eden Feyzioğlu, yaşadıklarından ders aldığını umdukları Esad ile aracısız görüşmenin gerektiğini ifade etti. Feyzioğlu söz konusu Anayasa’nın hazırlanmasında devletin uygun gördüğü takdirde katkıda bulunmak istediklerini belirtti.
 
  Feyzioğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ABD ve Rusya ile mutabakat. Bunların hepsi başarı. Birileri tökezleyelim diye bekliyorlar. 100 yıldır hayalini kurdukları o kukla devlete tam ulaşacaklardı ama Türkiye oyunu bozdu. Depresyondalar. Bu depresyonun tedavisi bizde değil. O depresyonlar bizi mutlu ediyor. Hayallerini paramparça ettik. Şimdi Türkiye’yi bekleyen çok büyük bir tehlike var.

Cenevre’de Suriye Anayasası yazılıyor. Bu anayasada oradaki silahlı PKK güçlerinin Suriye Ordusu’na 5. Kol olarak katılması yolu açılırsa bizim bütün fedakârlıklarımız maalesef boşa çıkar. Anayasa yazılırken eğer ABD ve Almanya’nın girişimiyle bir özerk bölge yaratılmak istenirse 5 sene sonra PKK devleti kurulur.

Bizim burada üstün menfaatimiz, Suriye Devletinin menfaatleriyle örtüşüyor. Suriye Hükümeti kendi ülkesinde bir özert devlet kurulasını istemiyor. Türkiye’de bunu istemiyor. Dolayısıyla bizim artık yaşadıklarından ders aldığını umduğumuz Esad yönetimiyle aracısız görüşmektir. Görüşmek zorundayız. Suriye ile Türkiye komşudur.

Yabancılar gidecektir biz bize kalacağız. Suriye ile doğrudan ilişki kurulmalıdır. Türkiye, bölgenin en istikrarlı gücü olarak bu düzende bölgenin şekillenmesinde ve yeniden inşasında en etkili söz sahibidir ve söz sahibi olmuştur. Bizde bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Suriyeli avukatlarla, Suriye Barolar Birliği ile birlikte devletimiz uygun görürse Suriye Anayasasının yazılımında Türk ve Suriyeli avukatlarla bizde katkıda bulunmak isteriz. Buda bir kamu diplomasisidir.”
 
  Rize Baro Başkanı Ümit Peçe ise yaptığı açıklamada, “Bir önceki Rize ziyaretinde başkanımız yadırganmış ve insafsızca eleştirilmişti. Bu nedenle bir yıl içerisinde ikinci ziyaretleri, tekrar bir arada olmamız bizi mutlu etmiştir. Rize Barosu olarak başkanımızın yanındayız.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi