Vali Çeber, Rize'deki Vaka Sayısını Açıkladı

30 Temmuz 2020 Perşembe 07:10

vali-ceber-rizedeki-vaka-sayisini-acikladi

Rize Valisi Kemal Çeber, düzenlediği basın toplantısında Rize'deki son duruma dair bilgiler verdi.

Kurban Bayramı öncesi gazeteciler ile bir araya gelen Rize Valisi Kemal Çeber, şehirdeki koronavirüs vaka sayısını açıkladı.

Sayıların artmasına karşılık bazı tedbirleri uygulamaya koyduklarını belirterek Vali Çeber,  "Kurban Bayramı'nda yöremize özgü bir gelenek olan toplu kavurma yemeyi bu bayram yapmayacağız, toplu bayramlaşma geleneğini de kaldıracağız. Bu bayramda da çok daha dikkatli davranacağız, konulan kurallara harfiyen uyarak hastalığın yayılmasının önüne geçeceğiz. Kontrollü sosyal hayata, normalleşmeye geçişi tam olarak rayına koyduk diyemiyoruz. Rize'de de bunu söyleyemiyoruz, çünkü vaka sayılarında artış var." ifadelerini kullandı.

220 Vaka, 5 Yoğun Bakım, 2 Entübe

Son günlerde endişe verici artışların yaşandığını ifade eden Vali Çeber, "Rize'de vaka sayıları 220'e ulaştı. Bugüne kadar il genelinde 500 küsur vaka görüldü. 390 küsuru şifa ile taburcu oldu. Şu anda da hastanelerimizde 220'ye yakın kişi yatıyor. Yoğun bakımda 5 hasta var, bunlardan ikisi entübe durumunda. Diğer hastalarımızın genel sağlık durumları iyi. Ama yine de bu sayılar ve son dönemlerdeki artışlar bizi endişelendiriyor" diye konuştu. 
 
"Köpük Partisi Yapılıyor, Kol Kola Horon Oynanıyor"
Kontrollü sosyal hayat aşamasında devletin yapabileceği yüzde 15-20, vatandaşların sorumluluğunun ise yüzde 80'lerde olduğunu kaydeden Vali Çeber, "Hala riskin geçmediğini, salgın riskinin devam ettiğini, vakaların görüldüğünü ve kontrollü sosyal hayat noktasında çok dikkatli olmamız gerektiğini ilgililer her platformda vurguluyorlar. Bir jandarmanın, polisin, sağlıkçının yerine kendinizi koyun, akşama kadar bir mücadele veriyorsunuz eve gittiğinizde öğreniyorlar ki bir plajda insanlar köpük partisi yapıyor, herhangi bir organizasyonda insanlar kol kola horon oynuyor, düşünün ki moraliniz nasıl bozulur. Vatandaşlara büyük görev düşüyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda çok daha fazla özen ve çok daha fazla dikkat istiyoruz." dedi.
 
Vatandaşlar Da Tedirgin
Rizeliler de belirlenen kurallara uyulması gerektiğini söyledi. 
 
Akın Özgen dikkatli davranılmadığını belirterek, "Korona ile ilgili alınan önlemleri benimsemiş değiller, düğünlere, cenaze merasimlerine gidiliyor, maske konusunda gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Şimdi önümüz bayram, vakaların daha da artmasından korkuyorum" dedi.
 
Nurettin Tibukoğlu ise, "Bu bayramda da virüsün yayılmaması için bayramlaşma geleneklerimizi yerine getirmeyeceğiz. Vakaların yeniden artışa geçtiğini öğreniyoruz. Bayramlaşalım derken hasta olmayalım" ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi