Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişinin 94. yıl dönümü

15 Eylül 2018 Cumartesi 07:37

ataturkun-trabzona-ilk-gelisinin-94-yil-donumu
google haber detay altı

Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişinin 94. yıl dönümü

  Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişinin 94. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Yavuz, mesajında, büyük kurtuluş mücadelesinin başarıyla neticelenip, cumhuriyetin ilanı ile taçlandırılmasından sonra, "Sonbahar Gezisi" adıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1924 yılında yaptığı büyük yurt gezisindeki en önemli duraklardan biri olan Trabzon'un, 94 yıl önce Büyük Önder'in teşrifleriyle onurlandığını ve bugün de bu mutluluğu gencinden yaşlısına sinesinde gururla taşıdığını belirtti.

Vali Yavuz, 15 Eylül 1924 tarihinde şehre ilk kez ayak basan Atatürk'ün, tüm Trabzonlular tarafından büyük bir coşku ve sevgiyle karşılandığını, buna mukabil olarak kendisinin de "Bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyet kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksek bir duygu, bu ne şefkat, bu ne yüksek asalettir." sözleriyle Trabzon halkına teşekkürlerini sunduğunu anımsattı.

Trabzon'un, Atatürk'e olan muhabbetinin bir nişanesi olarak kullanımına tahsis ettiği köşkün yerli, yabancı şehre gelen tüm misafirlerin mutlaka ziyaret ettikleri bir lokasyon haline geldiğini vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

"Gazi, 1930 ve 1937 tarihlerindeki ziyaretlerinde de bu köşkü kullanmış, devletin iş ve işlemleri ile ilgili önemli kararları burada almış ve vasiyetini burada yazmıştır. 'Samsun'a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım.' övgüsünün mazharı olan Trabzon, buradan aldığı güçle daha çok üretmeye ve çalışmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 94 yıl önce şehrimizi ilk defa teşrif etmelerinin yıl dönümü vesilesiyle aziz ruhunu saygı, şükran ve rahmetle yad ediyorum."

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi