Engelleri öğrenme isteğine engel olamadı

26 Haziran 2018 Salı 08:47

engelleri-ogrenme-istegine-engel-olamadi

Trabzon'un Maçka ilçesinde yaşayan işitme ve bedensel engelli Yusuf Ay, haftada 3 gün akülü arabasıyla toplu taşıma aracına binerek geldiği Ortahisar ilçesinde Kur'an-ı Kerim kursuna katılıyor

  Trabzon'un Maçka ilçesinde ikamet eden işitme ve bedensel engelli Yusuf Ay, Kur'an-ı Kerim kursuna katılabilmek için haftada 3 gün akülü arabasıyla toplu taşıma aracına binerek Ortahisar ilçesine geliyor.


Doğuştan işitme engelli olan 46 yaşındaki Ay, çocukken evde geçirdiği bir kaza sonucu bedensel engelli oldu.


Kendisi gibi işitme engelli olan ve Lisansız İnsan Derneğinde oluşturulan sınıfta işitme engelliler için açılan Kur'an-ı Kerim kursuna katılan kardeşi Rüstem Ay'dan etkilenen Ay, kendisi de eğitim almaya karar verdi.


Ay, Ortahisar Müftülüğünde görevli müezzin kayyım Selim Çolak ile işaret dili eğitmeni ve tercümanı Ömer Ayar tarafından verilen yaz dönemi kursunda, Ku'an-ı Kerim'in yanı sıra din kültürü ve ahlak bilgisi ile temel din bilgisini işaret diliyle öğreniyor.


Yusuf Ay, kursa katılabilmek için akülü arabası ile bindiği toplu taşıma aracıyla haftanın 3 günü Maçka'dan Ortahisar'a geliyor.


Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yaşında geçirdiği kaza sonucu bedensel engelli olduğunu belirterek, bu durumdan şikayetçi olmadığını söyledi.


Akülü aracı olmadan önce çok sıkıntılar yaşadığını dile getiren Ay, artık akülü aracıyla istediği yere gidebildiğini, arkadaşlarıyla vakit geçirdiğini anlattı.


- "Hacca gidip orada Kur'an-ı Kerim okumak istiyorum"

Ay, kardeşinin Kur'an-ı Kerim kursunda aldığı eğitimi ve yaşadıklarını kendisine anlattığını ifade ederek, "Merak ettim. Buradaki ortamı gördüm. Çok hoşuma gitti. Ben de kursa gitmeye karar verdim. Dini eğitim almaktan, Kur'an-ı Kerim öğrenmekten çok mutluyum. Kursta, benim gibi engelli olan arkadaşlarımla vakit geçirip anlaşabildiğim için çok mutluyum." diye konuştu.


Belediyeye ait toplu taşıma aracıyla Maçka'dan kursa geldiğini ancak sıkıntı yaşamadığını kaydeden Ay, kendisini geliştirdikten sonra Hacca gidip orada Kur'an-ı Kerim okumak istediğini sözlerine ekledi.


Müezzin kayyım Selim Çolak ise, Yusuf Ay'ın kurslara heyecanla katıldığını belirterek, "İki engeli olmasına rağmen Allah'ı tanımak ve Kur'an-ı Kerim öğrenmek istedi. Engellerine karşı Allah'ın ona vermiş olduğu el becerileri var. Evde yaptığı ürünleri satarak Hacca gidebilmek için birikim yapıyor. Biz de elimizden geleni yaparak eğitim vermeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi