çaytv habergenel logo yanı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın: AK Parti ile görüşülüp alınmış bir karar değil

17 Nisan 2018 Salı 13:29

mhp-genel-baskan-yardimcisi-yalcin-ak-parti-ile-gorusulup-alinmis-bir-karar-degil
ATILGAN

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin "erken seçim" çağrısıyla ilgili, "AK Parti ile görüşülüp alınmış bir karar değil, bir baskı değil, bu bir teklif." dedi.

 MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos'ta yapılmasına ilişkin açıklamalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

 
Bahçeli'den erken seçim çağrısı
Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bahçeli'nin konuya ilişkin yarın görüşeceklerini ve bu görüşmenin ardından konunun netleşeceğini söyledi.
 
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sağlam temeller üzerine oturtulmasını istediklerinin altını çizen Yalçın, erken seçim teklifinin gerekçelerine ilişkin şunları kaydetti:
 
"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte uyum yasaları çıktıktan sonra 18 ay gibi bir süre beklemek sakınca doğurur. MHP, bir teklif olarak 26 Ağustos'u ortaya koymuştur. Bu bir tekliftir. Kabul görmesi için iktidar partisinin 'evet' demesi lazım. Takdir onlarındır. AK Parti ile görüşülüp alınmış bir karar değil, bir baskı değil, bu bir teklif. Bu, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin dört başı mamur şekilde yerine oturtulması, Cumhur ittifakının bir yol kazasına uğramaması için yapılmış bir teklif."
 
Yalçın, uyum yasalarını 1 ya da 1,5 ay içerisinde rahat bir şekilde Meclisten geçirdikten sonra 18 ay gibi bir sürenin beklenmemesi gerektiğini düşündüklerini yineledi.

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi