Sinan Burhan; Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin

06 Haziran 2020 Cumartesi 08:42

sinan-burhan-sosyal-medya-fenomenleri-vergi-odesin
google haber detay altı

Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin Youtube, İnstagram, Facebook,Tweeter’dan vergi alınsın…

 Sosyal medya fenomenleri vergi ödesin…..

 
Youtube, İnstagram, Facebook,Tweeter’dan vergi alınsın…
 
Anadolu Yayıncılar Derneği radyo, televizyon ve gazetelerin zor bir dönemde olduklarını, bunun en önemli nedenini sosyal medya fenomenleri olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı :”Son yıllarda geleneksel medya kan kaybetmeye başladı. Radyo, Televizyon ve Gazetelerin gelirleri düştü. Bu gelirler düşmesine rağmen bu kuruluşlar devlete vergi ödemeye devam ediyor. Gazete ve Televizyonlar hem istihdam yapıyor işçi çalıştırıyor. Hem devlete kurumlar vergisi, gelir vergisi ödüyorlar. Televizyonlar ise RTÜK’e vergi ödüyorlar. Bu medya kuruluşları sosyal medya kuruluşlarının devreye girmesiyle zor duruma düştüler.
 
Sosyal medya fenomenleri internet üzerinden yayın yapıyorlar. Gerek kamudan, gerek özel sektörden çok ciddi gelir alıyorlar.  Belediyeler bu isimlere canlı yayın bedeli ödüyor. Her biri bir tv gibi çalışıyor. Devlete tek kuruş vergi ödemiyorlar. İstihdam yapmıyorlar. Geleneksel medyanın suçu nedir ? Sosyal medya üzerinden yayın yapan kuruluşlar denetime de tabi değiller.  İstedikleri yalan haberi yapıyorlar. İstedikleri provakosyonu yapıyorlar. Bu konuda devletimizin ivedi bir düzenleme yapması gerekir.  İnstagramdan yada kendi youtube kanalından canlı yayın yapanlar ciddi para kazanıyor. Kimseye hesap vermiyor. Gazete ve televizyonlara destek verilmeyecekse bu mecralar kontrol altına alınmalıdır. Devletimiz gazete ve tvler destek vermelidir.  Sosyal medya fenomenleri gazete ve tvlerin reklam payına göz diktiler. Bu konuda geleneksel medya zor durumdadır.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan şunları söyledi. “ Gazete ve  televizyon kanalları ekonomik olarak dar boğazdayken birde sosyal medya mecraları ortaya çıkmıştır. Elbette teknoloji yeni alanlar açacaktır. Kimse teknolojinin önünde duramaz. Ancak bu mecralar gazete ve tvlerin reklamlarına göz dikmiştir. Geleneksel medya kapanma  noktasına gelmiştir. Bu mecralar bir denetime tabi olmalıdır.” Diye konuştu.

Yorum yazabilmek için Giriş Yapın veya Üye Olun

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İLANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı
aday web sitesi