Başbakan Erdoğan'ın Almanya'da paneldeki konuşması

Başbakan Erdoğan'ın Almanya'da paneldeki konuşması

Erdoğan'dan Almanya'da 3 espri, 3 kahkaha.. Mesut Özil'e de mesaj var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 50. Yılında Almanya'daki Türkler sempozyumunda yaptığı konuşmada Türk ve Alman devletlerinin tarihten bu yana ortaklıklarına işaret ederek, Almanca 'Biz birlikteyiz' (*wir sind zusammen) dedi.

Erdoğan, konuşmasında esprileriyle salondakileri güldürdü. Erdoğan'ın Almanca konuşmasıyla gülen dinleyiciler, ardından Mesut Özil ve Alman vatandaşlığı ile ilgili sözlerine de kahkahalarla yanıt verdi..

İşte Erdoğan'ın konuşmasıdan önemli satır başları..

Erdoğan'ın panelde kahkahaya boğan o sözleri

Almanya ile Türkiye'nin tarih içerisinde kesişmesi son 50 yıldan ibaret değildir. Türkler ve Almanlar 30 Ekim 1961'den itbaren birbirini tanıyan milletler değildir. 12 yüzyıldan başlayan ilk temas Osmanlı döneminde de devam etti. Yaklaşık 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı adeta Almanya ve Türkiye'nin kader ortaklığı yaptığı bir mücadele olmuştur. Türklerin zaferleri Alman kumandanların bizzat görev aldığı mücadelelerdir. Ne Türkiye'nin ne de Almanya'nın tarihi birbirinden ayrı yazılamaz.
TİCARET HACMİMİZ 25 MİLYAR EURO

Türkiye ve Almanya arasındaki ticaret hacmi 25 milyar Euroya ulaştı. Almanya için Türkiye, Türkiye için de Almanya en büyük ticaret ortağı olma özelliğini koruyor.

Ne Almanya Türkiye için acı vatandır, ne Türkiye Almanya için göçmen işçilerdir. Biz tarihin her açıdan yaklaştırdığı iki ayrı milletiz. Almancam iyi değildir kusura bakmayın.

Türkiye'nin AB üyeliğine en büyük desteği vermesi gereken ülke Almanya'dır. Türkiye'nin uluslararası tezlerine sahip çıkması Kıbrıs'tan terörle mücadele konusunda ortak adım atması gereken ülke Almanya'dır.
TERÖR FAALİYETLERİNE GÖSTERİLEN MÜSAMAHAYA ANLAM VEREMİYORUZ

Bugün Avrupa'daki Türk nüfus Almanya'daki bazı devletlerin nüfusundan kat be kat fazladır. Hele hele tüm belge ve bilgilerini somut bir şekilde ortaya koymamıza rağmen terör örgütünün faaliyetlerine gösterilen müsamahaya hiç ama hiç anlam veremiyoruz. Türkiye'nin yalnız bırakılması vicdanları yaralıyor, Avrupa ülkelerinin indandırıcılığını sarsıyor. Tarih, popülizm yapanları, günü birlik politika yapanları değil, erdemli davranarak sorumlu davranarak büyük düşünenleri kaydeder. Küçük düşünmek AB'ye yakışmaz. Küçük düşünenler AB'yi küresel bir güç haline getirmez.
MESUT ÖZİL TÜRK KALESİNE GOL ATMADIKÇA..

Almanya'nın her şeyine katkı sunan sanatçılarımız var. Fatih Akın'ın filmleri bizim de filmimizdir. Kendi kalemize atmadığı müddetçe Mesut Özil'in gollerinde bizler de havalara uçuyoruz. 50 yıl önce göçmen işçi olarak gelenler bugün Almanya'nın her alanında var. Onlar ne kadar işçi ise o kadar da insan. Burada her türlü ırkçı yaklaşımı ve islamafobiyi de bir kez daha vurguluyorum. Almanya'nın da bizimle aynı düşünceleri paylaştığını biliyorum. Biz entegrasyonu kayıtsız şartsız destekliyoruz.

Tüm Türkiye kökenli vatandaşlarımızı Almanya vatandaşı olmaya davet ediyorum. Alman vatandaşlarını da Türk vatandaşı olmaya devam ediyorum.
BİZ BİRLİKTEYİZ (WIR SIND ZUSAMMEN)

Medeniyetlerin çatışması tezi mutlaka boşa çıkacaktır ve medeniyetler ittifakı tezi haklı çıkacaktır. Alman dostlarımızın da aynı ideali paylaştıklarını biliyoruz. 50 yıl önce gelenler artık gurbeti sılaya dönüştürdüler.

Wir sind zusammen. -Biz birlikteyiz-, teşekkürler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.