Bienal'de bir garip eser

Bienal'de bir garip eser

12.İstanbul Bienali'nde en çok konuşulan Kutluğ Ataman'ın askeri hastahaneden alıp sergilediği sağlık raporu oldu.

Yurtdışında aldığı birçok ödülle son yıllarda dünyada çağdaş sanatın yükselen isimlerinden biri olarak gösterilen Kutluğ Ataman, 12. İstanbul Bienali’ne damgasını vuran isimlerden biri olmayı başardı. Bienalin “İsimsiz” (Ross) başlıklı bölümünde ilk bakışta pek dikkat çekmeyen iki sayfalık bir resmi belge asılı.
RUH SAĞLIĞI RAPORU

Dikkatle bakanlar bunun 01.12.2010 tarihinde düzenlenmiş, askeri hastaneden alınmış bir Sağlık Raporu olduğunu görüyorlar. Raporda “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Raporu” yazılı kutunun yanında, “Bulgular” üst başlığının hemen altında büyük harflerle yazılmış bir metin var.
KONUŞMA EFEMİNE

Metin şöyle başlıyor: “Ruhsal Muayenesi: Dış görünümü yaşında. Ayakta. Çevresine ilgisi normal. Özbakımı iyi. Mizacı sakin. Sosyabilitesi saygılı. Konuşma efemine. Ses tonu efemine. Mimik ve jestleri efemine. Hareketler efemine. Serbest zamanlarında gezer dolaşır. Uyku tabii. Yeme tabii. İşeme tabii...” Raporun ilerleyen bölümlerinde ise şöyle yazıyor:
ERKEKLERE İLGİ DUYMA ÖN PLANDA

“Düşünce içeriğinde kadınlara ilgi duymama, erkeklere ilgi duyma ile ilgili düşünceler ön plandadır. Dikkat tabii, bellek tabii...” Rapor Ataman’ın genel sağlık durumuyla ilgili bu tür bilgilerle sürdükten sonra son bölümde konu yeniden eşcinselliğe geliyor:


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.