Karadeniz'in Bereketli Ovasında Çeltik Hasadı Başladı

Karadeniz'in Bereketli Ovasında Çeltik Hasadı Başladı

Samsun'un en bereketli topraklarına sahip Bafra Ovası'nda üreticiler, çeltik hasadına başladı. Yaklaşık 134 bin dekar alanda yetiştirilen ve hasada hazır hale gelen çeltik, biçerdöver yardımıyla toplanıyor.

Çeltik üretiminde Türkiye'nin ikinci ovası olan Bafra Ovası'nda, biçerdöverlerle çeltik hasadı başladı. Yaklaşık 134 bin dekar alanda çeltik yetiştiren 2 bin 315 üretici, çeltiğin olgunlaşmasıyla birlikte tarlalarına girdi. Haziran ayında çeltik ekimini yapan üreticiler, 3 aylık süre zarfında tarlalarına da gözü gibi baktılar. Ortalama her gün 10 dönümlük alanı yaklaşık 20 santimetre su ile dolduran üreticiler, 2 günlük bekleyiş sonrası çeltik tohumunu toprakla buluşturuyor. Yaklaşık 5 günün ardından yeşeren çeltikler, 3 ay sonra hasada hazır hale geliyor.


"Zamanı Gelmeyen Yeşil Pirinci Biçmeyin"
Yörgüç Mahallesi'ndeki bir tarlada çeltik hasadına katılan Bafra Ziraat Odası Meclis Başkanı ve çeltik üreticisi Mecit Aytek, 2020 yılı hasadının hayırlı olmasını temenni etti. Aytek, "Ben de bin 80 dekar alanda çeltik ekimi yaptım. Bizim işimiz çeltik, çeltik ekimi ve bakımı oldukça önemlidir. O nedenle çiftçilerimize bir önerim olacak. Zamanı gelmeyen yeşil pirinci biçmeyelim.  Ayrıca biçerdöverlerin bakımını yapmadan tarlalara girmeyin. Türkiye'de tarımla ilgili her şeye zam geldi. 60 randıman Osmancık ve Efe türü dediğimiz çeltik, 3 bin 600 lira ama bu rakam çok düşük. Geçen sene 3 bin 500 liraya kadar çeltik verdik. Normal şartlarda 4 bin 500 lira olması gerekiyordu. Bununla ilgili çalışma yapılması lazım. Bir diğer husus ise Bafra Ovası'nın çeltiği dünyada ilk sıralarda yer alıyor ama Bafra'mızın markası yok. Bizim pirincimizi alıp başka yerlere götürüp, marka basıyorlar" dedi.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.