Karayılan tartaklandı omzundan yaralandı

Karayılan tartaklandı omzundan yaralandı

İran'ın Murat Karayılan'ı serbest bıraktığını iddia eden Yeni Şafak yazarından bir iddia daha...

PKK'nın Kandil'deki lideri Murat Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı ve pazarlık sonucu serbest bıraktığı iddiasını ortaya atan Yeni Şafak gazetesi bugün de ilginç ayrıntılara yer verdi. Abdülkadir Selvi imzası ile yayınlanan habere göre, İran özel birlikleri, MİT'in verdiği koordinat doğrultusunda PKK'nın Kandil'deki yöneticisi Murat Karayılan ve korumalarını toplantı halindeyken kıskıvrak yakaladı. Baskın anında çıkan arbedede ise Karayılan sol omzundan yaralandı.

Yeni Şafak'ta bugün yine Abdülkadir Selvi imzası ile yer alan haberin ilginç köşebaşları şöyle:

"Karayılan'la ilgili haberimizde üç unsur ön plana çıkmıştı.
İSTİHBARAT MİT'TEN

1- İran, Karayılan'ı MİT'in verdiği istihbaratla yakalıyor.

2- Karayılan'ın elinde olduğunu Türkiye'ye bildirmiyor. İadesi yoluna gitmiyor. Tam tersine Karayılan'la pazarlık yapıyor.

3- Türkiye'nin Kandil'e yönelik hava operasyonları başladığı sırada Karayılan'ı elinde tutuyor. Bir alamda Türkiye'nin operasyonlarına hedef olmak kurtarıyor.

İran bir süre önce Kandil'e kara harekatı yapmış ve PJAK mevzilerine İran bayrağı çekilmişti. Karayılan operasyonu ile İran'ın PJAK mevzilerini ele geçirmesi aynı tarihe denk geliyor. Askeri operasyon, işin göstermelik kısmı.
PJAK İRAN'DA ETKİLİ OLAMIYOR

İran, Karayılan'la pazarlığı sonucunda PJAK'ın Kandil'i terk etmesini sağlıyor. Ayrıca İran'daki, "Şii" üst kimliği nedeniyle PJAK, İran Kürtleri arasında etkili olamıyor. Sadece Kandil'in İran'a ait olan kısmında mağaraları ve üsleri bulunuyor.

Tüm bunların yanı sıra PKK ile mücadele konusunda en fazla İran'la yardımlaşıyoruz.
KARAYILAN TARTAKLANDI İDDASI

Koordinatları verilen yer İran'ın özel birliklerince basılmış, bir arbede yaşanmış. Karayılan, arbede sırasında sol omzundan yaralanmış. Ama bu çatışma da yaralanma şeklinde değil. Zaten çatışma değil, arbede meydana gelmiş.

Karayılan'la toplantı halindeki PKK yöneticileri ile Karayılan'ın korumaları birlikte etkisiz hale getirilmiş. Karayılan-İran ilişkilerine dair arşivlerde ilginç bilgiler yer alıyor.
İRAN'DA GİZLİ GÖRÜŞME

Bunları da paylaşmak istiyorum. Murat Karayılan 2010 yılında, yaralı PKK'lıları ziyaret etmek üzere İran'ın, Urumiye kentine gidiyor. Orada, "Urumiye Hotel" de kalıyor.Karayılan'ın, İran istihbarat yetkilileri ile burada görüşme yaptığı tespit ediliyor.
AZERBAYCAN HASTANESİ

PKK'lı yaralılar, Urumiye'de, "Azerbaycan Hastanesi" nde tedavi görüyor. Urumiye'deki PKK sorumlusunun adı, Hüseyin Engizek. "Cafer" kod adıyla biliniyor, emrinde 450-500 PKK'lı bulunuyor. Urumiye'nin Şino yakınlarındaki Goder bölgesinde de kalabalık bir PKK'lı grubun bulunduğu biliniyor.

Naqadeh şehri Urumiye gibi İran Azerbaycan'ın da yer alıyor. PKK burada 2008 yılı Ekim ayında hastane olarak bir yer kiralıyor ve bir ay sonra bunu hizmete sokuyor.

Naqadeh'ta şehrin kuzeyindeki derenin üstüne kurulu köprünün hemen güneyinde yer alan hastane halen faaliyetini sürdürüyor.

Çatışmalarda yaralanan militanlar buralarda tedavi ediliyor. Türkiye bunları biliyor. Tespitlerini İran'la paylaşıyor. Ama asıl önemli olan kendi göbeğini kesmeye çalışıyor.
LİDER KADROYA OPERASYON

PKK ile şimdiye kadar alışılmış olanın dışında bir mücadele yürütülüyor. Necdet Özel Paşa'nın Genelkurmay Başkanı olmasından sonra yapılan MGK toplantısında, PKK'nın lider kadrosuna yönelik bir operasyon gündeme geliyor.
BU KEZ FARKLI

Lider kadronun etkisiz hale getirilerek, örgütün başsız bırakılması, terör örgütleriyle mücadelede çok önemli bir nokta. MGK'dan karar çıkıyor, ona göre bir yapılanmaya gidiliyor. İran elini bizden çabuk tutuyor mu orasını bilmiyorum ama bu planın yürürlükte olduğu kesin. Dedim ya bu kez farklı bir operasyon yürütülüyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.