Mayınlı PKK saldırıları bu teröristin işi

Mayınlı PKK saldırıları bu teröristin işi

Son aylarda PKK'nın mayınlı saldırıları sürekli artıyor. İşte o mayınlı saldırıları planlayan terörist

Adı Ferhat Abdi Halil... Mehmetçiği katleden mayın tuzaklarının arkasında Suriyeli olan bu terörist var.
KANDİL'DE KALIYOR

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Şahin Cilo şu anda Kandil'de kalıyor. Üstelik Türkiye sınırına yakın bir bölgede 'HPG Özel Güç Karargâhı Genel Sorumlusu' olarak görev yapıyor.

Çukurca'daki hain saldırı başta olmak üzere can yakan pek çok eylemin arkasında Şahin Cilo kod isimli Ferhat Abdi Halil bulunuyor. Bu kişi Suriye uyruklu bir terörist. Suriye'nin Halep vilayetine bağlı Kobani ilçesinde 1968 yılında doğmuş. 43 yaşındaki Şahin Cilo, örgütün mayıncı başı gibi.
MAYINCILARI YETİŞTİRİYOR

Ferhat Abdi Halil, ya da Şahin Cilo, şu anda PKK'nın merkez komite üyesi. Aynı zamanda örgütün silahlı kanadı olan Halk Savunma Gücü'nde (HPG) militanların eğitiminden sorumlu. Söz konusu Suriyeli terörist, HPG'de 'Özel Güç Karargâh Genel sorumlusu olarak faaliyet yürütüyor. Şahin Cilo'nun başında bulunduğu birimdeki teröristler, ciddi ve zorlu bir eğitimden geçiriliyor. Bu birime PKK içinde 'Özel Güç Birliği' deniliyor. Güya Türkiye'deki 'özel harekâtçıların' karşılığı bir birlik. İşte Şahin Cilo, bu birime gönderilen hainlere mayın eğitimi veriyor. Çünkü Şahin Cilo, hem anti-tank hem de basmalı mayın yapma konusunda uzman biri. Mayın yapma konusundaki eğitimi ise Avrupa'da özellikle Almanya'da aldığı belirtiliyor. Asker ve polislere yönelik mayınlı saldırıları gerçekleştiren kişilere özel eğitim veren Şahin Cilo için eski bir örgüt arkadaşı, "Şahin Cilo, çok aktif birisi. Savaş taktiklerini iyi biliyor. Avrupalılardan mayın üretme eğitimi aldı. Şimdi bunu örgütteki diğer kişilere öğretiyor" dedi. İstihbarat birimlerine göre de Şahin Cilo, Hakkâri ve Şırnak bölgesindeki bütün mayınlı saldırıların sorumlusu.
ÖCALAN, AİLESİNDE KALDI

Şahin Cilo, aileden terörist. Zira Abdullah Öcalan Suriye'ye gittiğinde Cilo'nun ailesinde kalıyor. Abdi Halil'in evinde uzun süre kalan Öcalan, burada yaptığı propaganda ile aileyi örgüte yakınlaştırıyor. Şahin Cilo da genç yaşta örgüte katılıyor. Öcalan'ın yanında uzun süre kalıyor. Öcalan, 1998 yılında Suriye'yi terk ettiğinde Şahin Cilo'da Avrupa'ya gidiyor. Şahin Cilo, 1995 yılında Öcalan'ın önerisiyle PKK Meclis Üyesi oluyor. Bir ara girdiği bir çatışmada sakatlanıyor. Onun üzerine bir süreliğine PKK'nın Avrupa çalışmalarından sorumlu merkez komite üyesi oluyor.
ÖRGÜT STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ

PKK'da mayınlı saldırı son birkaç yılda arttı. Bunun da sebebi birçok kişinin Şahin Cilo gibi hainlerin tezgâhından geçmiş olmaları. Ayrıca PKK, fazla zayiat vermemek için strateji değiştirdi. Eskiden 20-30 kişilik gruplar halinde arazide dolaşan örgüt, artık az sayıda gruplar oluşturmuş durumda. Bölgede konuşulanlara göre en kalabalık PKK grubu 8 ila 10 kişiden oluşuyor. Her grupta ise mutlaka bir mayıncı bulunuyor. Militanlar çatışmaya girmektense, mayın döşeyerek saldırılarını gerçekleştiriyor. Bu stratejinin uygulamasında ise Suriyeli hainlerin etkisi büyük. 10 Şubat 2010 tarihinde ANF'ye bilgi veren Şahin Cilo, 'dağa gelenlerin gemilerini yakmış köprülerini uçurmuş kişiler' olduğunu belirterek, militanların üç kırmızı çizgisini 'Başkan Apo, Kürt halkı, gerillaya karşı saldırı' diye izah ederken "Bir kilosu ile bir binayı havaya uçurabilecek güçteki C-4 patlayıcıdan oluşan tonluk bombaları atmamak çok mu zor? Bunları yapmamak çok mu zor?" diyerek PKK'nın patlayıcıları devreye soktuğunu söylemişti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.