Öcalan: Süreci biz tıkamadık

Öcalan: Süreci biz tıkamadık

3 aydır avukatlarıyla görüşemeyen Öcalan'dan haber var

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan ve İmralı'daki iki mahkumun daha yakınları, dün adadaki mahkumları ziyaret etti. Teröristbaşı Öcalan’la yaptığı görüşmeye ilişkin PKK'ya yakın haber sitesi ANF’ya bilgi veren ağabeyi Mehmet Öcalan, “Kendisiyle 7 aydan sonra görüşebildik. Uzun bir süredir avukatları da görüşemiyor. Bütün bu durumun süreçle alakalı olduğunu düşünüyor. Durumun ciddiyetinin farkına varılmasını talep ediyor. Bu kanın durması için üzerine ne düşerse yapmaya hazır olduğunu belirtiyor” şeklinde konuştu.
GAYET İYİ GÖRÜNÜYORDU

Sağlık, psikolojik ve fiziki durumunun son derece iyi olduğunu belirten Öcalan, “Gördüğüm kadarıyla gayet iyi gözüküyordu. Zaten çok ağır ve acil bir probleminin olmadığını söyledi. Daha önce belirtmiş olduğu bazı problemler devam ediyor. Herkesten çok endişeli olduğunu söyledi. Kanın durması için üzerine düşeni yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini söyledi.” diye konuştu.
KANIN DURMASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

Mehmet Öcalan’ın aktardıklarına göre, Öcalan şu ifadeleri kullandı:

*Hükümet bütün bu durumdan siyasi rant sağlamaya çalışıyor. Bizimle olan görüşmeler de uzun zamandır kesilmiş durumda. Tabi bu da süreçle bağlantılı. Daha önce yaptığımız görüşmelerde süreci bir yere kadar getirmiştik. Ancak şu an itibariyle tıkanmış durumda. Görüşmelerin yeniden başlayıp başlamayacağı konusunda bir bilgim yok. Ancak başlaması durumunda ben yine kanın ve ölümlerin durması için elimden geleni yapacağım.
SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

* Annelerin gözyaşlarını artık durdurmak için hükümet ve devlet cesaretle yaklaşmalı… Görüşmelerimizi keserek şantaj yapıyorlar. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde söylediklerimin aynen arkasındayım.
SÜRECİ BİZ TIKAMADIK

* Süreci biz tıkamadık. Türk basını ve köşe yazarları bütün görüşmelerin bizden kaynaklı kesildiğini yazıyor. Süreci biz tıkamadık. Yazarlar doğruları ve gerçekleri yazmalı. Bu yazdıklarının barışa bir katkısı yok. Artık barışa katkı sunacak şeyler yazsalar daha iyi olacak. Aksi durumun sürecin gelişmesine hiçbir faydası yok.
ÇÖZÜM BİZİMLE GELİR

* Bizden taraf süreç kapanmış değil. Son görüşmemizde avukatlarım aracılığıyla kamuoyuna bunu izah ettim. Devletle ve devletin yetkili birimleri ile görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerin önünü biz değil, devlet ve hükümetin kendisi kapatmıştır. Bunun önünün yeniden açılması ve akan kanların durdurulması için adım atılmasını bekliyoruz. Ama her şey bizim elimizden değil. Kürt sorunu ağır bir sorundur. Bu mücadeleyi biz başlattıksa, çözümde yine bizimle gelir. Bunu herkes bilmeli. Bu sorunu Kandil, PKK ve ben ortaya koymuşsam çözecek olan da bizleriz. Demokratik çözüm, bunun iyi anlaşılması halinde sağlanabilir.
KCK TUTUKLAMALARI

* Belediye başkanları, BDP'li siyasetçiler, sivil toplum örgütü yöneticileri, insan hakları savucuları ve diğerleri hiçbir zaman PKK'ye bağlı olmadılar. Bunlar açıkta siyaset yürüten ve mücadele veren örgüt ve kişiler. KCK yada PKK'ye bağlı gibi yansıtılması gerçek değil, sadece bahanedir. Bir an önce tutuklanan insanların bırakılması lazım. Bunların üzerinde tırnak çakısı bile yakalanamamıştır. Siyasetçileri, tek bir isim olarak 'KCK' ismi aldı altında bir araya getirmek hiç kimseye fayda sağlamaz.
PKK KÜRTLERDİR

* Devletin amacı PKK. Ama şunu unutuyorlar ki PKK aslında PKK değildir. Kürtleri nasıl bitiririz hesabı yapılıyor. PKK Kürtlerdir. Bunun anlaşılması lazım bir an önce barış konuşularak çözülür. Böyle olursa sonsuza kadar katkı sağlarız. Geçmiş dönemde yaptığımız görüşmelerde bu konudaki çözüm seçeneklerimizi ortaya koyduk.
KİLİT DEVLETİN ELİNDE

* Şu aşamada kilit bizim elimizde değil, devlet yetkililerin elindedir. Kapıyı açarlarsa görüşmeler devam eder. Önümüzdeki dönemde her şey değişebilir. Şu aşamada bizim açımızdan söyleyecek bir şey yok. Sürecin önü açılabilir. Demokratik çözüm gelebilir. Bellki de savaş daha da boyutlanır ve daha fazla insanlar ölür. Bizim amacımız bunun önüne geçmek ama tek taraflı olmuyor. Önümüzün açılması lazım.
HÜCRE CEZASI ALMADIM

* Avukatlar ve ailelerle görüşmelerin yeniden ne zaman başlayacağını bilmiyorum. Medyada hücre cezası aldığıma ilişkin şeyler yazılmış bu doğru değil. Ceza falan almadım. Ama görüşmeler hükümetin tavrına bağlı olarak kesilmiş durumda. Bütün halkımıza selam ve saygılarımı gönderiyorum. Umutlu olsunlar. Kürtler kazanacaktır.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.