PKK Suriye sınırına yeni kamp kurdu

PKK Suriye sınırına yeni kamp kurdu

PKK'nın Türkiye sınırındaki Resulyan İlçesi'nde yeni bir kamp kurduğu öne sürüldü.

stihbarat birimleri, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’ne yakın mesafede olan ve 150 örgüt mensubunun yerleştiği kampın PKK’nın lider kadrosundan ’Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in talimatıyla kurulduğunu belirtti.
ASKER TAKVİYESİ YAPILDI

Geçen ay Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava operasyonunda öldürülen PKK’nın şehir yapılanması KCK’nın yürütme konseyi üyesi ’Rüstem Cudi’ kod adlı Rüstem Bayram’ın adı verilen kampın kurulduğu bilgisinin ardından, olası saldırı ihtimaline karşı sınıra asker takviyesi yapıldı.
SES GETİRCEK EYLEM PLANI

İstihbarat raporlarında, PKK’nın kış üstlenmesi öncesi Güneydoğu’nun sakin kentleri olarak bilinen Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep’te ses getirecek eylem yapmayı planladığını belirtilerek, güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarılması istendi. Yaşanan iç karışıklığı fırsat bilen ve muhaliflere destek vermeme noktasında anlaşmaya varan PKK, Suriye’de elde ettiği zemin ile Türkiye sınırına yakın noktalarda üstlenmeye başladı. Irak ve İran sınırında rahat hareket edemeyen örgütün, Türkiye’ye rahat sızma amacıyla Suriye’ye yöneldiği kaydedildi.
150 ÖRGÜT MENSUBU YERLEŞTİRİLDİ

İstihbarat birimlerinin hazırladığı rapora göre yaklaşık 1 ay önce PKK’nın lider kadrosunda yer alan Suriyeli Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık’ın kararıyla Suriye’nin Haseki kentine bağlı olan ve sınıra sıfır noktasındaki Şanlıurfa’ya birkaç kilometre mesafedeki Resulayn ilçesinin yüksek kesimlerinde örgüt kampı kuruldu. Kuruluş toplantısına Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık’ın da katıldığı kampa, 150 silahlı örgüt mensubunun yerleştirildi.
ÖLDÜRÜLEN PKK'LININ ADI VERİLDİ

Faaliyete başlayan ve 150 silahlı örgüt mensubunun barındığı kampa, geçen 10 Ekim’de Irak’ın kuzeyine düzenlenen hava saldırısında öldürülen PKK’nın önemli isimlerinden olan aynı zamanda KCK’nın yürütme konseyi üyesi Rüstem Cudi kod adlı Rüstem Bayram isimli Suriyeli PKK'lının adı verildi.
SURİYE SINIRINDAN GEÇMEYE ÇALIŞIYORLAR

Gelişmelerin ardından Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’ne kent merkezinden ve batı illerinden çok sayıda asker takviyesi yapıldı, birliklerin sızmalara karşı uyarıldığı sınır hattındaki devriye sayıları da artırıldı. İstihbarat birimleri, daha önce PKK’nın tercih ettiği Hatay kırsalının deşifre olması ve bölgede güvenlik güçlerince gerçekleştirilen yoğun arazi arama tarama faaliyetinden dolayı, sızmalar için Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis hattına yöneldiğine dikkat çekti. Ceylanpınar’ın yanı sıra, sınıra sıfır noktada bulunan Akçakale ile Suruç ilçelerine de takviye yapılan sınır birliklerinin dikkatli olmaları uyarısı yapıldı. Terör örgütünün militanlarının yanı sıra, yurt içinde yapılacak eylemlerde kullanılacak patlayıcıları da Suriye sınırından geçirmeyi amaçladığına dikkat çekilen uyarıda, patlayıcıların sınıra yakın noktalardaki PKK milis güçleri aracılığıyla taşınmak istendiği vurgulandı.
TEDBİRLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

İstihbarat birimleri, kış üstlenmesine hazırlanan terör örgütünün, ses getirmek için bu kez batı illeri yerine, sakin olarak değerlendirilen Güneydoğu kentlerinde eylem yapmayı amaçladığı görüşüne de yer verdi. Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda şöyle denildi: "PKK’nın yeni bir eylem yapmak için zemin aradığı, eylem için batı illeri yerine Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman başta olmak üzere sakin olarak değerlendirilen Güneydoğu kentlerini hedef aldığı belirlenmiştir. Olası saldırı ihtimaline karşı tüm birimlerin teyakkuz halinde olması ve tedbirlerini gözden geçirmesi ve en üst seviyeye çıkarması gerekmektedir."
KARA KUVVETLERİ KOMUTANI SINIRDA

Gelişmeler Suriye sınırında hareketli günler yaşanmasına yol açarken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu beraberindeki kuvvet komutanları ile dün Şanlıurfa’ya geldi ve sınır hattında incelemelerde bulundu. 2’nci Ordu ve 7’nci Kolordu Komutanı ile birlikte Şanlıurfa’ya gelerek, Suriye sınırındaki Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç İlçeleri’nde incelemelerde bulunan Orgeneral Kıvrıkoğlu, ziyaretine ilişkin soruları "Sınır birliklerimizi denetliyoruz" diye yanıtladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.