TSK Kirpileri gün yüzüne çıkarıyor

TSK Kirpileri gün yüzüne çıkarıyor

2008 yılından itibaren hangarlarda bekletildiği iddia edilen 'Kirpi'ler için Necdet Özel talimat verdi.

Hükümet, Milli Savunma Bakanlığı üzerinden NATO Standartlarında her türlü mayına dayanıklı araç üretilmesi için ayırdığı 600 milyon TL kaynak ayırdı.
YÜRÜYEN KALE

Yerli üretim şartı getirilen araçlar için BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasıyla 2008 yılında anlaşmaya varıldı. BMC'nin "Yürüyen Kale" olarak nitelediği araca Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "Kirpi" ismi verildi. Firma ürettiği araçları parti parti teslimata başladı. Ancak hangarlara çekilen araçlar Birliklere teslim edilmedi.
PKK'NIN KOZU YAKINDA TARİHE KARIŞACAK

Onlarca Mehmetçiğin şehit olmasına ve sakat kalmasına neden olan PKK'nın mayın saldırılarına son vermek için Hükümetin ayırdığı kaynakla BMC'ye ürettirilen Kirpi'lerin Hangar esareti son buldu. Mayın, el yapımı patlayıcı ve roket saldırılarına dayanıklı iki bin Kirpi için aktarılan kaynaktan üretilen yaklaşık 250 adedi hangarlarda bekletiliyordu. Mayın saldırılarının artması üzerine yapılan araştırmada durum ortaya çıkınca Kirpiler acilen bölgeye gönderildi. BMC ise üretimine hız verdi. PKK'nın elindeki en büyük koz çok yakında tarihe karışacak.
NATO TESTLERİNİ BAŞARIYLA GEÇTİ

 Üst düzey taşımalar için yaklaşık 15 tanesi çeşitli görevlerde kullanıldı. Org. Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı'na oturması sonrasında durum yeniden ele alındı. Araştırmada, TSK'nın elindeki imkanlardan yeterince faydalanmadığı belirlendi. İlk etapta sevkiyatlarda hava unsurlarının kullanılması kararlaştırılırken, TSK'ya teslim edilen mayına dayanıklılıkta en üst düzey güvenlikteki Kirpilerin hangarda bekletildiği ortaya çıktı. Acil kararla bütün Kirpilerin, bölgeye sevki sağlandı. Şuan aktif kullanıma başlayan Kirpiler, NATO testlerinden başarıyla geçtiği şekilde arazide uğradığı saldırılarda da aynı başarıyı sağladı.
2 bin 720 araç temin edilecek

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin kararıyla Kara Kuvvetleri'ne mayına karşı korumalı 2 bin 720 adet araç tedarik edilecek. Araçların tamamı NATO standartlarında mayına ve balistik tehlikelere karşı koruma sağlıyor. Alttan ve yandan patlayacak mayınlar ve roket saldırıları aracı etkilemiyor. Kirpi'de dünyada benzer amaçlı çok az araçta varolan, motorun da mayına korumalı olması özelliği bulunuyor. Araç savaş durumunda gerekli silah eklendiğinde tankla muharebe edecek zırha sahip. 120 cm'lik su ve yüzde 60 eğimden geçebiliyor. İzmir Bornova'daki BMC fabrikasında üretimi süren toplam 7 bin 240 araç; Mayına Karşı Korumalı Araç Kirpi (16 ton) ve 2.5, 5-10 tonluk taktik tekerlekli araçlardan oluşuyor. Kirpi'lerden 250 adeti envantere geçerken; 2.5 tonluk araçtan 364, 5 tonluk araçtan 188, 10 tonluk araçlardan 268'i teslim edildi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.