'Vicdani ret' geliyor

'Vicdani ret' geliyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret konusunda Milli Savunma Bakanlığı (MSB)’nda bir çalışma yapıldığını anımsatarak, "Düzenlemenin içini görmeden yorum yapmak yanlış olur" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ergin, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye Hakkında Verdiği İhlal Kararlarına Esas Alanların Tespiti ve İhlallerin Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Çözüm Önerileri" konulu yüksek düzeyli konferans ve çalıştayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin bedelli askerlik ve vicdani retle ilgili yapılması planlanan düzenlemelerin aynı zamana denk gelmesinin raslantı olup olmadığını sorması üzerine Ergin, bunun raslantı olduğunu, konuyla ilgili özel bir gayret içinde bulunmadıklarını ifade etti. Vicdani retle ilgili konunun çalışma aşamasında olduğu söyleyen Ergin "Değerlendirmeler masaya konulacak, uygun görülmesi halinde meclise getirilecektir. Düzenlemenin içini görmeden yapılan yorumlar yanlış olur" dedi. AİHM’nin konuyla ilgili ihlal kararını anımsatan Adalet Bakanı sözlerine şöyle devam etti:

"AİHM diyor ki, siz aynı konuda vicdani ret nedeniyle askere gitmediği için hürriyeti bağlayıcı bir ceza verdiniz. Cezasını infaz ettiniz, ceza bittikten sonra aynı fiilden yargılıyor, tekrar ceza veriyorsunuz. Aynı eylemden dolayı birden çok ceza verilmesini adil yargılanma hakkına aykırı bulduğu için Türkiye’yi mahkûm etmiştir. Dolayısıyla biz buradaki ihlali baz alıyoruz. Ona göre değerlendiriyoruz."

Ergin, vicdani retle ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nda bir çalışma yapıldığını vurguladı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI: VİCDANİ RET ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vicdani ret ile ilgili yurtdışındaki örneklerinin incelendiğini belirterek, "Arkadaşlar bakıyorlar, ortak bir çalışmayı getirecekler" dedi.

Yılmaz, Parlamento’da gazetecilerin vicdani ret konusundaki sorularını yanıtladı.

Adalet Bakanlığının vicdani ret konusundaki çalışmalarının devam ettiğini belirten Yılmaz, "Daha önümüze gelmedi, geldiği zaman bakacağız" dedi.

Bakan Yılmaz, "Çalışmaların ne zaman biteceğinin" sorulması üzerine, "Takvim veremiyorum" dedi. Yılmaz, vicdani reddin, bedelli askerlik konusu ile farklı olduğunu ifade etti.

"Yurtdışındaki örneklerine bakıldı mı?" sorusuna Yılmaz, "Arkadaşlar hepsini aldılar, yurtdışındaki uygulamalarına bakıyorlar ortak bir çalışmayı getirecekler" dedi.

İsmet Yılmaz, yurtdışındaki hangi uygulamanın Türkiye’ye daha yakın olduğunun sorulması üzerine, "Teknik bir husus, incelesinler, getirsinler, ondan sonra.." karşılığını verdi.

Bakan Yılmaz, yurtdışındaki örneklerinin yanı sıra AİHM’in vicdani ret ile ilgili kararlarının da incelendiğini söyledi.

CHP TEKLİF HAZIRLIYOR

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "vicdani ret" konusunda hazırladıkları kanun teklifini yakında TBMM’ye sunacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının "vicdani ret" ile ilgili sorularını yanıtlayan Tanrıkulu, "Vicdani ret ile ilgili olarak biz de bir çalışma yapıyoruz" dedi. Tanrıkulu, şöyle dedi:

"AİHM’in bu konuda Türkiye aleyhine vermiş olduğu birden fazla karar var. Türkiye ile ilgili olarak süreç beklemekte. Tanınan bir süre de var. Dolayısıyla vicdani ret AB ülkelerinde de bir anayasal hak olarak kabul edilmiş bir hak. Dolayısıyla buna eşdeğer bir düzenlemenin Türkiye’de yapılması gerekir diye düşünüyoruz. Biz de kendi tasarımızı yakında Meclis Başkanlığı’na sunacağız."

BAHÇELİ KARŞI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümetin vicdani ret ile ilgili hazırlık yapmasını, "yakışıksız, densiz bir teklif" olarak nitelendirdi.

MHP lideri Bahçeli partisinin Meclis grubu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli hükümetin vicdani retle ilgili düzenlemesini şöyle değerlendirdi:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniter yapı, milli devlet, toprak bütünlüğünü koruma yolunda, halkın terörle mücadelesini sürdürdüğü bir ortamda, Türkiye’nin komşu ülkelerinde, ateşle o toplulukların sınandığı, Türkiye’ye her an bir belanın akabileceği ortamda bir Bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız, densiz bir teklif söz konusu olamaz."

Bahçeli, böyle bir teklifi MHP’nin külleyin reddedeceğini belirterek, "Anlaşılıyor ki milletin siyasi intizarı vicdanında da ret dönemine giriliyor demektir" dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.