2021 AV YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR ?

2021 AV YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR ?

AVCILAR !TÜFEKLERİ ASALIM

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürlüğü’nden
Av Sezonu Kapanış Basın Bildirisi...


Ülkemizde Kara Avcılığına 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 2020-2021 Av Sezonu Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda izin verilmektedir.
12 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda, ülke genelinde ve Doğu Karadeniz Avlanma Bölgesinde bulunan Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Giresun illerinde 22 Ağustos 2020 tarihinde başlayan av sezonu 07 Mart 2021 tarihinde sona ermiştir. Bu tarih itibarı ile 2021-2022 Av Dönemi açılışına kadar Kara Avcılığı faaliyetleri ülke genelinde yasaktır.


Ülkemizde 483 tür kuş, 150 tür memeli ve 130 tür sürüngen bulunmaktadır. Bu türler içerisinden yeterli popülasyon büyüklüğüne sahip olan 29 tür kuş ve 6 tür memelinin avına Merkez Av Komisyonunca av dönemi boyunca izin verilmekte olup bunların dışındaki tüm türlerin avlanması yıl boyunca yasaktır.
Yaban hayvanlarının eşleşme, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini kapsayan avın yasaklandığı dönemde avcılık yapılması ülkemiz yaban hayatına ciddi zarar vermektedir. Bu sebeple yasak dönemde avcılık yapılmaması ve yaban hayatının yaşam alanlarında rahatsız edilmemesi büyük önem arz etmektedir.


Avın kapalı olduğu, yaban hayvanlarının üreme ve yavru büyüttüğü dönemlerde avcılık yapılması durumunda en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün yerel il teşkilatlarına, jandarma ve polis teşkilatlarına ihbar edilmesi yaban hayatının korunması için verilebilecek en büyük katkıdır.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.  

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.