Abdulkadir USTA; YEDİ YILDIR 13 KURUŞ OLAN DESTEKLEME, ARTIK GÜNCELLENMELİ

Abdulkadir USTA; YEDİ YILDIR 13 KURUŞ OLAN DESTEKLEME, ARTIK GÜNCELLENMELİ

Büyük Birlik Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir USTA Çay üreticisinin sesi olmaya çözüm ve Proje üretmeye devam eden açıklamar yapmaya devam ediyor. Basın açıklamasında;

Çay sezonu öncesi tüm üreticilerimiz, Yaş Çay fiyatinda ciddi bir artış beklerken, Yedi Yıldır 13 Kuruş olan destekleme fiyatı ise, malesef gözden kaçırılıyor. BBP Rize olarak Destekleme Tutarı son yedi yılın Eflasyon oranları dikkate alınarak, 13 Kuruştan En az 1 TL yapılmasını dile getirmiştik.  Böylece hem verilmeyen artış farkının verilmesi, hemde çiftçimiz bu ücretle gübresinin alınması sağlanmış olur. Bu konuda tüm Vekillerimizi, siyasileri, STK ve odaları ortak ses olmaya davet ediyoruz.

2022 YILI YAŞ ÇAY FİYATI İSE;

Başkan USTA; Beklenen Yaş Çay Fiyatına da değinip, açıklık getirdi; 
Son bir yılda Gıda, Sanayi, Üretim, Enerji, Akaryakıt, Tarım Ürünleri, imalat, inşaat, Gübre, vs. Gibi sektörlerde fiyat artış ortalaması %300 geçmiş durumda. Yaş Çay Fiyatının artışında bu oran  baz alınmalı ki, Alım gücünün ve Çiftçimizin  korunması sağlanmış olur. Birileri diyecek Başkan Oda çok olmadımı, Hayır bu Üreticinin hakkı olur. Diğer türlü siz çiftçimizin hakkını vermemiş, tarımı desteklememiş olursunuz. Esas olan Alım gücünün korunmasıdır. 1 Ton Çay ile üretici geçen yıl, ne alıyorsa aynısını alması ve istemesi hakkı değilmi?   Enflasyonun %70 olduğu gerçekçi değildir.  Piyasa ve pazar ortadır. Ve bizat bunu Aziz Milletimiz yaşamaktadır. 


KURUÇAY FİYATI, ENFLASYONA NEDEN KURBAN EDİLİYOR?

Merkez ilçe Başkanı Kuruçay Fiyatları ile ilgilide önemli açıklamada bulundu.

Yaş Çay Fiyatına gelecek olan yüksek bir zam ile, o vakit Kuruçay fiyatları da artmalıdır. Ne ÇAYKUR nede özel sektör artan maliyetlerle  işin içinden çıkamaz, bu bir gerçektir. Şimdiye kadar artış yapılmayışıda  yanlıştır. Eflasyon Oranlarında iki-üç Puan  faktan dolayı Çay Üreticimiz ve Çay Sektörü kurban edilmemelidir.  Çünkü Nasıl Petrolün Varil fiyatında anlık oynaması gece yarısı akaryakıt fiyatlarına mecburi yansıyor ise, Elektirik ve Doğalgaz da böyle ise, Yaş Çay fiyat artışı ve Eflasyon Oranları kadar muhakkak kuru çay fiyatlarida Parelel bir şekilde yansıtılmalıdır. Doğrusu da budur.  Yapılması gereken  Devletimiz Maliyetleri düşürüp alım gücünü arttırıcı politikalar izlemesi üretimi, tarımı desteklemelidir.  Yoksa Kuru Çay fiyatını sabit tutmakla bu işler düzelmez. Eflasyon engellenemez. 

Son olarakta Başkan USTA;
14 Mayıs'ta Sayin Cumhurbaşkanımızın Rize Artvin Havalimanı Açılışında, Yaş Çay Taban Fiyatının  Çay Üreticimizin Beklentisini  karşılayacak bir şekilde açıklamasını umut ediyor,  destekleme tutarının da Sn. Genel Başkanımız Mustafa DESTİCİ'ninde ifade ettiği gibi En az 1 TL yapılarak güncellenmesini istiyoruz.  Bu Artışlar Ana Yasamızın Hakça ve Adaletçe ilkesine de uygun düşecektir. Çay Üreticimizin sesi, Çay Kanunu, Taban Fiyat, Promosyon haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Herşey Aziz Milletimiz ve Şanlı Devletimiz İçin dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.