Avcı'dan 'Kuru Çayda Gümrük Vergisi Düştü' İddialarına Cevap

Avcı'dan 'Kuru Çayda Gümrük Vergisi Düştü' İddialarına Cevap

Rize milletvekili Muhammed Avcı, kuru çayda gümrük vergisinin düşürüldüğü hakkında çıkan iddialar üzerine bir açıklama yaptı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan "İthalat Rejimi Kararına Ek Karar" ile bazı ürünlere uygulanan gümrük vergilerinin yeniden düzenlemesi tartışmaları da berabernde getirdi.
 
Kuru çay ithalatında gümrük vergisinin yüzde 145'yen yüzde 7'ye düşürüldüğü iddiası üzerine Rize milletvekili Muhammed Avcı, bir açıklama yaptı.
 
Kuru çayda gümrük vergisinin düştüğüne dair yorumların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Avcı, alınan kararın üreticiyi ve dürüst tüccarı korumaya yönelik olarak alındığını aktardı.
 
Avcı, konu ile ilgili İthalat Genel Müdürlüğü'nün kendisine ilettiği bilgi notunu da paylaştı. 
Gümrük vergisi oranın değiştirilmediği yalnızca nispi ve maktu olmak üzere ikiye bölündüğünü içeren bilgi notu şöyle: 
 
"En çok gözetim davalarına konu olan ve maalesef gümrük vergilerinin faiziyle birlikte geri ödendiği başlıca ürünler olan ceviz, sarımsak, çay, muz, yağlık ve çerezlik ayçekirdeğinde mevcut gümrük vergisi oranları nispi ve maktu olarak ikiye bölünerek sonuçta alınan gümrük vergisi oranı değiştirilmeden daha etkin bir uygulamaya gidilmiştir. Böylece gözetim fiyatı altında düşük fatura beyan edilerek, mahkeme kanalı ile geri almaların önüne geçilmiş olacaktır.
 
Örneğin çay ithalatında %145 oranında gümrük vergisi uygulanmaktaydı.
 
Bugünkü Resmi Gazete’de (05/08/2020) yayınlanan Karar ile çay üzerinden alınan gümrük vergisi nispi (%7) ve maktu (ton başına 3.530 avro ile 10.310 avro arası) olarak 15 gün sonra uygulanmaya başlayacaktır. Mevcut dünya piyasaları fiyatlarıyla yeni uygulama ile alınacak gümrük vergisi de %145 oranında olmakla birlikte düşük fatura beyanı sonrası mahkeme süreci ile devlete ödenen vergilerin ithalatçı tarafından geri alınmasının önüne geçilecektir.
 
Böylece üreticimiz ve dürüst tüccarımız korunacak ve haksız rekabet ortamı oluşması engellenecektir."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.