ÇAY SEKTÖRÜNÜN İLK HALKA ARZINI GERÇEKLEŞTİREN ORÇAY BORSA İSTANBUL’DA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

ÇAY SEKTÖRÜNÜN İLK HALKA ARZINI GERÇEKLEŞTİREN ORÇAY BORSA İSTANBUL’DA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

Çay sektörünün iddialı oyuncularından Orçay Ortaköy Çay Sanayi A.Ş., bugün (2 Eylül 2021, Perşembe) gerçekleştirilen gong töreni sonrası Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Törene; Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Orçay A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ve Tera Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Tezmen katıldı. 
Tera Yatırım Menkul Değerler'in aracılık ettiği halka arzda Orçay’ın çıkarılmış sermayesinin 12 milyon 465 bin liradan 20 milyon 465 bin liraya artırılması nedeniyle ihraç edilen 8 milyon lira nominal değerli paylar halka arz edildi. Orçay Ortaköy Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının halka arzı 26-27 Ağustos tarihlerinde “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da gerçekleşti. Yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği talep toplama işlemine halka arz büyüklüğünün 5,46 katına denk gelen 432 milyon 534 bin 900 liralık talep geldi. Orçay’ın 1 lira nominal değerli paylarının halka arz fiyatı 9,90 TL olurken, yerli ve yabancı yatırımcılardan oluşan 75 bin 496 yatırımcının Orçay hissesi aldığı halka arzın büyüklüğü 79 milyon 200 bin lira olarak gerçekleşti. Halka arz, Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da ‘Borsada Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış’ yöntemi ile yapıldığı için herhangi bir yatırımcı grubuna tahsisat yapılmadı.


Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun törende yaptığı konuşmada; “Rize'de faaliyet gösteren şirketimiz, yatırımlarıyla, üretimiyle, istihdamıyla hem bölgesel kalkınmaya katkı sağlıyor, hem de şehrin sembolü bir ürünü üreterek örnek teşkil ediyor. Orçay, yatırımlarla devamlı olarak kapasitesini artırmış, ekonomiye, üreticilere ve topluma faydalı olmuştur. Şimdi ise, daha da büyümek amacıyla sermaye piyasamıza gelmektedir. Büyümenin kaynağını sermaye piyasamızın sunduğu imkanlarla karşıladıkları için, borsamızda işlem görmeye karar verdikleri için, şirketin ortaklarını buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Büyümek için yatırım yapan, yatırım için kaynak arayan tüm şirketlerimizi Borsamıza davet ediyorum.  
Orçay yaklaşık 75 bin yatırımcıya yapılan 79 milyon TL değerinde satış ile başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu sürece katkı sunan herkesi, başta Şirketin ve aracı kurumun değerli yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Orçay’a Borsamıza hoş geldiniz diyorum.” dedi. 


Orçay Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan da, Gong Töreni’nde çay sektöründe yapılan ilk halka arzın Orçay ile gerçekleştiğini belirterek, çay sektörüne tüm yatırımcılar nezdinde farkındalık sağladıklarını söyledi. Orçay’ın halka arzına gelen talebin attıkları adımın doğruluğunu net olarak gösterdiğini ifade eden Erdoğan, “Orçay’ın halka arzına 5,4 kat daha fazla talep geldi ve sonuçta talep açan 75 bin 496 yatırımcı Orçay hisse senedi aldı.

orcay-1.jpeg

Halka arzda amacımız hisseleri eşit bir şekilde dağıtarak, mümkün olduğunca çok kişinin Orçay’a ortak olmasını sağlamaktı. Sonuçta, kurumsal yatırımcıdan çok küçük yatırımcı nezdinde tabana yayılan çok başarılı bir halka arz gerçekleştirdik. Orçay olarak bu halka arzla, borsa yatırımcıları tarafından çok bilinmeyen bir sektöre öncülük yapmış olduk ve çok önemli bir başarı elde ettik. Yatırımcıların bize olan inancı, gelecek adımlarımız için bizi daha da motive etti” dedi. 

orcay-13.jpeg
Aynı zamanda 12 yıldır Rize Ticaret Borsası Başkanlığını da yürüten Mehmet Erdoğan, kuruluşunda öncülük yaptığı ÇAYMER (Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi) sayesinde, ülkemizde çay üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, verimliliğin artırılması ve yeni ürün çeşitlerinin tüketicinin beğenisine sunulması için birçok çalışma yürüttüklerini söyledi. Mehmet Erdoğan, Rize’de halen inşaatı devam eden Çay Çarşısı projesi sayesinde, Türk çayının uluslararası piyasalarda da bilinirliğinin artırılması ve yerel üreticilerin dünya pazarlarına daha rahat ulaşmasının amaçlandığını sözlerine ekledi. 

orcay-12.jpg

Orçay Hakkında: 
Orçay, 1984 yılında çay sektörünün özel sektöre açılmasının ardından 1985 yılında Rize’de kuruldu. 1986 yılında imalata başlayan şirket, bugün itibariyle 11 bin metrekare kapalı alanda, günlük 150 ton yaş çay işleme kapasitesine sahip bir işletme haline geldi. Sektördeki en eski özel firmalardan biri olarak, çayın Türkiye’deki gelişimini yakından takip eden Orçay, bu alandaki tecrübesini üretim teknolojisi ve ürün yelpazesini kaliteden taviz vermeden güncel ihtiyaçlara uygun olarak geliştiriyor. Çay sektörünün gelişmesi için de ilgili kurum ve derneklerde aktif rol alan Orçay, sektörün önemli oyuncularından biri olarak hem ülke içinde hem de dünya çapında büyük tonajlı çay ticareti yapan Türkiye’nin ilk çay trader’ı olmayı hedefliyor. 
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.