Çay sezonu öncesi yevmiye fiyatı açıklandı

Çay sezonu öncesi yevmiye fiyatı açıklandı

Rize ilinde 2021 yılı Çay hasadında çalışacak işçilere ilişkin konular masaya yatırıldı. Rize Valiliği, İlgili Kamu kurum kuruluşları ve Rize İli Ziraat Odalarının katılımı ile tavsiye kararları alındı. Çay işçisi yevmiye miktarı 200 lira olarak açıklandı

Rize’de 2021 yaş çay hasının başlamasına kısa bir süre kala yetkililer sezonun iyi geçirilebilmesi adına tavsiye kararlar aldılar. Rize Vali Yardımcısı Başkanlığında ki toplantıya, Rize Çalışma Ve İş Kurumu Müdürü, Hasan Kiraz, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genç, Ticaret İl Müdürü, Osman Köseoğlu, Ticaret Borsa Meclis Başkanı, Resul Okumuş, Rize İl göç idaresi Müdürü, Mürevvet Serap Aydın ile il geneli tüm ziraat odaları katıldı. 

Çay hasadından işçi yevmiyelerinin 4857 sayılı İş Kurumu’nun haftalık çalışma saatleri dikkate alınarak 200 lira olarak belirlendi. Ayrıca kilo işi toplayan yevmiyecilerin ise kg fiyatı 0,95 Tl olarak belirlenirken ton fiyatı 950 lira olarak tavsiye edildi. Tavsiyelerin uygulanmasında birliktelik çağrı vurgulanarak çay müstahsillerinin ve ziraat odalarının ortak bir tutum sergilenmesi tavsiye edildi.

TOPLANTIDA ALINAN TAVSİYELER;

Çay üreticileri için alınan tavsiyeler, Çay toplama işlerinde çalışacak işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yemek dahil ve en az 250 kg çay toplamak şartı ile günlük net ücretin 200 olarak belirlenmesi tavsiye edildi.

İl dışından gelecek aracılarına bağlı işçilerin ilçemize gelene kadarki masraflarının kendileri tarafından karşılanmasını tavsiye olunur.

Konaklama, yemek, çay toplama malzemeleri, konaklama yerinden çay bahçesine kadar yol masrafı bahçe sahibi tarafından karşılanması durumunda işçiye günlük net 175 lira ücret verilmesine (bu fiyata en 250 kg çay toplamak şartı ve toplanan çayın çay alım yerine getirilerek satılması işi de dahil) tavsiye edilir.

Kilo hesabı ile çay toplayanlarının işçi ücretlerinin kilo başına 0,95 kuruş olarak belirlenmesi (ton fiyatının 950 TL olmasına) tavsiye edilir.

İşçi ücretlerinin iş bitiminde ödenmesi tavsiye olur.

Çay tarımından çalışacaklara yönelik belirlenen ücretler 4857 sayılı İş Kurumu’nun haftalık çalışma saatleri dikkate alınarak belirlenmiştir.

Çay müstahsillerinin ve arazi sahiplerinin zorunlu ziraat odası üyelikleri göz önünde alınıldığında çay toplama hususunda piyasa ekonomisinin gerçekleri ve serbest piyasa ilkeleri çerçevesinde işgücü piyasasının doğru fiyat dengecisinin oluşması için örgütlü alternatif işgücünün oluşumu için ziraat odalarının alternatif ortak tutum sergilemeleri köklü çözüm için tavsiye edilir.

 

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
Rize