İBRAHİM TÜRÜT ASILSIZ HABER YAPAN GAZETECİDEN KAZANDIĞI TAZMİNATI MEHMETÇİK VAKFINA BAĞIŞLADI

İBRAHİM TÜRÜT ASILSIZ HABER YAPAN GAZETECİDEN KAZANDIĞI TAZMİNATI MEHMETÇİK VAKFINA BAĞIŞLADI

Rize İl Genel Meclisi Başkanı Türüt, kazandığı tazminatı Mehmetçik Vakfına bağışladı

- İbrahim Türüt yaptığı açıklamada 
- Mahkeme yolu ile hakkımızı arama amacımız herhangi bir tazminat değil haklılığımızı ortaya koymaktır. Bu nedenle manevi tazminatın tamamı Mehmetçik Vakfına aktarılacaktır.


Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt, asılsız haber yaptığı iddiasıyla bir internet sitesi hakkında açtığı davadan tazminat kazandı.


İbrahim Türüt ve eşi Ennur Türüt'ün avukatı Ali Fuat Yağcı yazılı açıklamasında, Genaçağa Karafazlı aleyhine Rize 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde kişinin onur ve saygınlığını basın yoluyla ihlal etmekten dolayı ceza açıldığını ve mahkemenin tazminat ödemeye hükmettiğini kaydetti.


Dava konusu haberin asılsız ve uydurma olması nedeniyle iki kez erişimin engellenmesi kararı aldırdıklarını hatırlatan Yağcı, şunları belirtti:
"Muhakkak ki basın özgürlüğü ve iletişim hakkı demokratik toplum düzeninin en önemli unsurlarındandır.

Özellikle mahalli konularda yürüttüğü basın faaliyetiyle hemşerilerimizin habere erişiminin sağlanmasında ve kamuoyunun aydınlatılmasında yerel medyanın önemli bir fonksiyonu olduğunu düşünüyor bu açıdan çok sesli bir yerel medyanın varlığını Rize için de büyük bir nimet kabul ediyoruz.

Ancak dava konusu olayda olduğu gibi gazetecilik faaliyeti adı altında insanların kişilik haklarını ihlal eden haberlerle kişilerin onur ve saygınlığına zarar verilmesini ise asla kabul edilebilir bulmuyoruz. Davalı yayın organı dava konusu haberde müvekkillerim ile hiçbir ilgisi olmayan tamamı ile ayrık başka bir olay üzerinden kamuoyu üzerinde algı oluşturmaya çalışmış, bunu habercilik kisvesi altında, basın özgürlüğünün arkasına sığınarak icra etmiştir. Masa başında üretilen bu kurgu haber hakkında daha önce Sulh Ceza Mahkemesinden almış olduğumuz erişimin engellenmesi kararına rağmen davalı yayın organı kararın gereğini yerine getirmemekte ısrar ederek yayınına devam etmiştir. Bu tavrıyla maksadının gazetecilik olmadığını ortaya koyan yayın organı mahkeme kararını hiçe sayan ve kendisini hukukun üzerinde gören bir tutum içerisine de girmiştir. Mahkemenin manevi tazminat talebimizi kabulü de bu husustaki haklılığımızı kesin şekilde ortaya koymuştur."
Yazılı açıklamada İbrahim Türüt'ün şu açıklamalarına yer verildi:
"Basın özgürlüğü ve gazetecilik değerleri arkasına saklanarak kişisel hesap güdenler, hedefe koydukları kişilerin şeref ve haysiyetine mesnetsiz ve gerçek dışı haberlerle kastedenler evvela mensubu bulundukları mesleğin saygınlığına zarar vermektedirler. Şahsım ve eşim hakkında karalama ve itibarsızlaştırma kampanyası yürüten sözde haber sitesi ve onun sahibi olan kişi hakkında mahkeme tarafından verilen kararla kişilerin kişilik haklarına karşı fütursuzca, gerçekten yoksun, karalama amacıyla saldırılmasının basın özgürlüğü olarak kabul edilemeyeceği bir kez daha ortaya konmuştur. Mahkeme yolu ile hakkımızı arama amacımız herhangi bir tazminat değil haklılığımızı ortaya koymaktır. Bu nedenle manevi tazminatın tamamı Mehmetçik Vakfına aktarılacaktır."


Türüt, gazetecilik yapan kişinin başka meslek kollarında çalışamayacağının kanunlarla kayıt altına alındığını, Gençağa Karafazlı'nın gazetecilik mesleği dışında birçok meslek icra ettiğini, gazeteciliği kendi çıkarlarını korumak için kalkan olarak kullandığını savundu.
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.