Prof. Dr. Şaban Şimşek ; Covid-19 için acilen SEFERBERLİK ilan edilmelidir

Prof. Dr. Şaban Şimşek ; Covid-19 için acilen SEFERBERLİK ilan edilmelidir

Prof. Dr. Şaban Şimşek'ten pandemi süreci ve kısıtlamalarla alakalı cerrahi müdahale kaçınılmazdır dedi

CERRAHİ MÜDAHALE KAÇINILMAZDIR! 

Covid-19 için acilen SEFERBERLİK
ilan edilmelidir

1. Kapanma:

- Öncelikle 9.5 günlük (cuma akşamından ertesi hafta evde ve bir sonraki haftanın Pazartesi sabah saat sekize kadar) tam bir kapanma başlangıçta yavaşlatıcı şok etkisi için şarttır.
- Bu kapanma, etkileri ve ekonomideki genel durum değerlendirilerek 2 hafta sonra gerekirse tekrarlanmalıdır.

 2. Sosyo ekonomik seferberlik:
- Hazineden, Belediyelerden ve özellikle devlet ve belediye ihalelerinde zengin olmuş şirketler veya şahıslardan hibe ya da borçlanmak suretiyle bir fon oluşturulmalıdır. Buna mevcut “Varlık Fonu”nun imkanları da muhakkak ilave edilmelidir.


- Bu fondan işyerleri kapanan, özellikle küçük esnaf diğer işverenler ve işsiz kalan insanlarımız adilane, “ayakta ve hayatta” kalabilecek ölçüde desteklenmelidir. Bu vatandaşların bu dönemle ilgili vergi borçları, devlete veya belediyelere olan ödemeleri dondurulmalı, pandeminin gidişatına ve etkinlik süresine göre gerekirse tamamen silinmelidir. Özel işyerlerinin kira düzenlemeleri de yeni bir mevzuata kavuşturulmalı, buna oturulan evler de dahil edilmelidir.


- Memlekette ekonomik çarkın dönmesi ve buna bağlı hayatın devam edebilmesi için üretim yapan kurum ve kuruluşların çalışma saatleri, (genellikle yapıldığı gibi) daraltılmamalı aksine genişletilmelidir. En az %50 kapasiteyi yakalayacak yoğunlukta ve 8 saat yerine 16 saat, yani iki vardiya olacak tarzda, çalışan insanların sosyal mesafeyi asgari korumaya imkan tanıyacak azaltılmış sayıda-ölçüde düzenlemeler yapılmalıdır.


- Bu bağlamda mesela AVM’lerin, kuaförlerin ve benzerlerinin çalışma saatleri daraltılmamalı bilakis yoğunluğu serpiştirmek için genişletilmelidir. Gerekirse kendi mesleki federasyonlarında her müesseseye Çalışma günü düzenlenmelidir.

3. “Güven-İtimat” seferberliği:
- İktidar diğer siyasi partileri, onların yönettiği belediyeleri de yanına almalı güçlü bir “milli varoluş” ortaya konmalıdır.
- Pandemi ile ilgili veriler hem mezkur oluşumlarla hem de milletle, işin vehametinin anlaşılması ve kurallara yüzde yüz uyulması için doğru olarak aktarılmalıdır.
- Psikolojik destek: Her kesimden insana hem şu an hem de geleceğe yönelik umut verilebilmelidir. Bunun için klinik öncesi ve sonrası her alandaki her imkan ve şahıslar kullanılmalıdır. 

4. Mevcut sağlık sistemini onarma, güçlendirme:
- Mevcut çalışan tüm personel maddi manevi motive edilmelidir. (Covid-19’un meslek hastalığı sayılması, ölenlerin yakınlarına devletin sahip çıkması dahil!)
- insanların evden sağlık hizmeti almasına büyük destek verecek “ SANAL HASTANE”ler kurulmalı, resmen görevlendirmeler yapılmalıdır. Öncelikle 60 yaş üstü çalışan ve emekli doktorlar ve de bir kısım yard Sağlık personeli burada değerlendirilmelidir.


- Her yıl alınan ortalama 20-30 bin devlet memuru ( öğretmen, İmam hatip ve diğer) kadroları bu sene sağlıkçılar için açılmalıdır)ne kadar doldurulabilirse!)

Not: Bu paylaşım 30 dk’lık bir çalışmanın ürünüdür.. Elbette eksikleri pek çoktur. Ama genel bir çerçeve olarak kabul edilebilir diye düşünüyorum. Zenginleştirilmesi, açılımları yetkiyi elinde bulunduranların sorumluluğundadır.

Allah(cc) hepimizin yardımcısı olsun.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.