Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Önemli Araştırma

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Önemli Araştırma

Denizlerimizdeki Mikroplastikler ve Deniz Çöpleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tarafından Araştırılacak

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği 2021-2022 yıllarında Karadeniz, Marmara Denizi, Eğe Denizi ve Akdeniz’de kıyı ve nehir geçiş sularında dağılım gösteren mikroplastikler ile deniz çöpleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen AYTAN ve ekibinden oluşan Mikroplastik Araştırma Grubu tarafından araştırılacak.
Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün sahibi olduğu “Yerüstü Sularında Mikroplastikler, Etkileri ve Kontrol Yöntemleri Projesi” TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından yürütülmektedir. 
İki yıl sürecek proje kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokol dolayısıyla mikroplastik analizleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mikroplastik Araştırma Grubu tarafından gerçekleştirecektir.

thumbnail-1.png

Projede ayrıca, mikroplastikleri etkilerinin ortaya konulması ile kontrol yöntemlerinin geliştirilmesine dair stratejilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra, çöpler, mikroplastikler ve mikroplastiklerin üzerine adsorbe olan kimyasallar da dikkate alınarak sucul ekosistem üzerindeki etkileri de araştırılacak.

thumbnail-2.png

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.