Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türkiye’de 15. Oldu

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türkiye’de 15. Oldu

Türkiye’de en fazla öğrenci projesi üreten yükseköğretim kurumlarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), 2021/2. döneminde kabul edilen 67 projesiyle Türkiye 15.si oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2021/2. dönem bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı. Kalite, akreditasyon ve proje tabanlı öğrenme hedeflerinde önemli çalışmaların yapıldığı üniversitemiz, yeni dönemde de en fazla öğrenci projesi kabul edilen yükseköğretim kurumları arasındaki yerini korudu. Çeşitli fakültelerde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz tarafından danışman öğretim elemanları rehberliğinde hazırlanarak başvurusu yapılan 86 projenin 67 tanesi TÜBİTAK tarafından kabul edilerek desteklendi. Bu kabul oranı ile Üniversitemiz söz konusu çağrı döneminde, kuruluş tarihi daha eski olan birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak, ülkemizdeki tüm üniversiteler arasında en fazla projesi desteklenen 15. üniversite olma başarısını göstermiştir. Öte yandan Eğitim Fakültemiz ise desteklenen 21 projesi ile Eğitim Fakülteleri arasında Türkiye’de 3. olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 3 dönemdir hep Türkiye’de ilk 15’te

Proje kültürünün öğretim elemanları ve öğrencilerde yaygınlık kazanması için belli aralıklarla proje hazırlama ve yönetme eğitimlerin verildiği üniversitemizde son yıllarda TÜBİTAK projelerinde elde edilen başarılar dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda Üniversitemiz, TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında 2020/2 döneminde 35 projeyle on ikinci ve 2021/1 döneminde de 20 projeyle Türkiye’de on beşinci olmuştur. 2021/2 döneminde de kabul edilen 67 projesiyle Üniversitemiz kararlılığını devam ettirerek yine Türkiye’de tüm üniversiteler arasında on beşinci olma başarısını göstermiştir.

rize-iniversitesi.jpg

2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ile üniversitelerde öğrenim görmekte olan ön lisans ve lisans öğrencilerine projeler yoluyla araştırma yapmaya teşvik etmek ve proje hazırlama kültürünü kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda öğrenciler bir danışman öğretim elemanı rehberliğinde hazırladıkları projeler ile TÜBİTAK’a müracaat etmektedir. Söz konusu çağrı döneminde ülkemizden devlet ve vakıf olmak üzere toplam 183 üniversiteden proje başvurusu yapılmış olup 178 üniversiteden projeler desteklenmiştir. Desteklenen toplam proje oranı, 4053 proje ile %57,9 olup Üniversitemiz tarafından sunulan projelerin desteklenme oranı %77,9’dur.

rize-iniversitesi-jpg1.jpg

Öğrencilerimiz ülkemizin geleceğidir ve milletimizin bizlere emanetidir.

Elde edilen bu başarı dolayısıyla bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Karaman; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu hedeflere ulaşmak ancak eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirmede kaliteyi artırmakla mümkün olacaktır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak bu bilinçle çalışmaktayız. Bu anlayışla öğrencilerimizin gelişimini destekliyoruz. Yaptıkları projelerle Üniversitemizin 5 dönemdir Türkiye’de tüm üniversiteler arasında ilk 15’te yer almasını sağlayan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Bu süreçte onları yönlendiren ve yol arkadaşlığı yapan, nitelikli bireyler olarak yetişmeleri için fedakârca çalışan akademik ve idari personelimize ve birim yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Not: Adaylar başvuru durumu ile ilgili sonuçları, BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi (e-bideb.tubitak.gov.trüzerinden kullanıcı girişi yaparak “Başvuru Durumu” alanından görebilirler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Rize