RİZE MİLLİ EĞİTİMDEN ATMA TÜRKÜ YARIŞMASI

RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN " DEĞERLERİMİZİ YAŞATIYORUZ " TEMASI ALTINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN YARIŞMALARIN ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilimizdeki resmi/özel ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencilerimizin düşünen, üreten ve düşüncelerini sanat yoluyla ifade edebilen birer birey olarak yetiştirilebilmesi ve 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe yılı olması dolayısıyla "Değerlerimizi Yaşatıyoruz." teması adı altında ilkokul öğrencileri arasında tekerleme, ortaokul öğrencileri arasında mani ve lise öğrencileri arasında ise atma türkü yarışması düzenlenmişti. Bu kapsamda Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda ödül töreni düzenlendi.
Programa Rize İl Milli Eğitim Müdürü Engin EMEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet GÜRBÜZ, Kalkandere İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut TİRYAKİ,kurum amirleri,Atma Türkü Ustası Osman EFENDİOĞLU,basın mensupları ve davetliler katıldı.

Programda İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Engin EMEN'in konuşmalarına,  "Değerlerimizi Yaşatıyoruz" temasına yönelik video gösterisine, 2015 yılında "Yaşayan İnsan Hazinesi" olarak kaydedilen atma türkü üstadı Osman Efendioğlu'nun konuşmalarına ve Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen türkü, mani ve atma türkü yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin performansına yer verildi.

atma-turku-rize-1.jpg

Törende konuşan Milli Eğitim Müdürü Engin EMEN : "Bizler kökü geçmişte, dalları gelecekte olan kadim bir milletin evlatlarıyız. Milletler geçmişlerine ne kadar bağlı olurlar ise geleceklerine o kadar güçlü yürürler. Bizler de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçmişten bugüne unutulmaya yüz tutmuş kültürel öğelerimizi yaşatmak adına "Değerlerimizi Yaşatıyoruz" teması adı altında bir dizi etkinlik planladık. İlkokullarda tekerleme, ortaokullarda mani ve liselerde de atma türkü olarak belirlediğimiz bu kültürel öğelerin kuşaktan kuşağa aktarılması noktasında hassas davrandık. Yapılan etkinliklerden de gördük ki çocuklarımızın mayasında hala geleneklerimize, göreneklerimize ve kültürümüzün tüm öğelerine büyük bir bağlılık var. Bu anlamda tüm etkinliklere katılan öğrencilerime, organizasyonun tüm aşamalarında emek veren tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün bu etkinlik vesilesiyle de aynı ortamda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğum UNESCO tarafından tescillenmiş Yaşayan İnsan Hazinemiz Osman EFENDİOĞLU'na da katkılarından dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçmişin izinde geleceğe sağlam adımlarla yürüme adına tüm ekip arkadaşlarımla birlikte azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğimi ifade ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." İfadelerini kullandı.

atma-turku-rize-12.jpg

Osman EFENDİOĞLU da programa konuşmaları ve atma türküleri ile renk kattı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN tarafından Osman EFENDİOĞLU'na plaket ve çiçek sunumu da yapıldı.

atma-turku-rize-13.jpg

Programın sonunda yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Bu kapsamda:

Atma Türkü Yarışmalarında:

Kalkandere Şehit Fikret Metin Öztürk Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi Edanur ÇOLAK 1.liği,

Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Kadir Can KARALİ  2.liği,

Çamlıhemşin Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi Dilara ÇORBACI ise 3.lüğü  elde ederek ödüllendirildiler.

atma-turku-rize-14.jpg

Mani Yarışmalarında:

Pazar TOKİ Ortaokulu Öğrencisi Ecrin Beray AKTÜRK 1.liği,,

Derepazarı Ali Rıza Yılmaz Ortaokulu Öğrencisi Deren Su DEMİREL 2.liği,

İkizdere Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Belinay Berra BOZKURT ise 3.lüğü  elde ederek ödüllendirildiler.

 

Tekerleme Yarışmalarında:

Kalkandere Ormanlı İlkokulu Öğrencisi Azra Nur ÖZTÜRK 1.liği,

İkizdere Atatürk İlkokulu Öğrencisi Zeynep Duru SÜRER 2.liği,

Güneysu Ulucami İlkokulu Öğrencisi Ahmet TAŞÇI ise 3.lüğü elde ederek ödüllendirildiler.

atma-turku-rize-15.jpg

atma-turku-rize-16.jpg

atma-turku-rize-17.jpg

atma-turku-rize-18.jpg

 

 

ATMA TÜRKÜ YARIŞMASI İL FİNALİ İZLE

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.