Rize Reşadiye Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı

Rize Reşadiye Ortaokulu’nun Açılışı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kontrollü normalleşme kapsamında kademeli yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte yapımı tamamlanan Merkez Reşadiye Ortaokulu'nun da açılış programı düzenlendi.

Törene Rize Valisi Kemal Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Vali Çeber açılışta yapmış olduğu konuşmada pandemi şartlarına göre yüz yüze eğitimin başladığını ifade ederek; “ Öğrencilerimizin yüzlerinde ki mutluluğu görmekteyiz. Yüz yüze eğitim çok önemli. Ancak pandemi süreci bizleri bu alanda vaka oranları ile orantılı olarak  değişiklik yapmak mecburiyetinde bırakıyor.

Burada yeni okulumuzda öğrencilerimizle kontrollü normalleşme süreci içerisinde yeni bir adım atıyoruz. Onların heyecanını paylaşmak bizleri çok mutlu ediyor.

 Ayrıca bu ve yüz yüze eğitimin başladığı tüm okullarımızda gerekli tedbirleri ve düzenlemeleri en ince ayrıntısına kadar yapmış bulunmaktayız. Öğrencilerimize ve tüm eğitim camiasına sağlıklı bir eğitim süreci diliyorum.“ ifadelerini kullandı.

rize-resadiye-okulu-2021-1.jpg

Vali Çeber ve beraberindekiler yapılan konuşmaların ardından okul binasının açılışını yaptı.

Açılışın ardından okul binasını gezen Vali Çeber, program sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Vali Çeber, amaçlarının Karadeniz bölgesinin bazı bölgelerinde Rize'nin de dahil olan kırmız rengi bir an önce normale çevirebilmek olduğunu belirterek, "Bunun için yapmamız gereken şey çok zor bir şey değil. Yetkililerin yapmış olduğu uyarılara ve tedbir kararlarına hassasiyetle uymamız gerekiyor. Herkesin sıkıldığını biliyoruz. Halen daha ciddi bir mücadelenin içerisindeyiz.

rize-resadiye-okulu-2021-12.jpg

Rakamları belki biraz yorum anlamında değerlendirmek mümkün olabilir. Açıklanan bölge kriterleri 1-2 ay önce açıklansaydı belki Orta Anadolu bölgemiz belki en kırmızı bölge olacaktı. 4-5 ay önce açıklanmış olsaydı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemiz en kırmızı bölgeler olacaktı. Bu interaktif bir süreç. Açıklandığı dönem Karadeniz Bölgesi'nin yoğun olduğu bir döneme denk geldi. Bunun da sosyal ve kültürel nedenleri var. Arkadaşlarımızın tespit etmiş olduğu veriler bunu gösteriyor." diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi'nin kendine has bir coğrafyası ve fiziki özellikleri olduğunu ifade eden Vali Çeber, şöyle devam etti: "Buralar birbiri içine olan yerlerdir. Bizim insanımızı her zaman övgüyle bahsettiğimiz Karadeniz özellikleri var. Sıcak kanlı olmaları. Her türlü acıyı, sevinci birlikte yaşaması ve paylaşması bu bölge insanı için çok önemli. Hemen hemen her insanımızın köyde ve şehirde bir evi var.

rize-resadiye-okulu-2021-13.jpg

Hafta sonu köylerine gidip hafta başı dönmesi. Dolasıyla bu hareketlilik bunların hepsi gidiş ve gelişler, iş yerlerinin önünde ayak üstü maskeleri çıkararak çay içmeler bu virüsün, görünmeyen düşmanı tetikleyen etmenler. Bir şeyi azmettiği zaman başaran Karadeniz insanı eğer 'ben bunu başaracağım' dediği zaman elinden hiç bir şey kurtulmaz. İnanıyorum ki bunu en kısa sürede başaracaktır ve normal dönecektir. Sadece yapmamız gereken şey alınan kararlara ve uyarılara uymaktır." 

Vali Çeber, genel anlamda insanların aldıkları karalara uyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: "Karadeniz belki de en kırmızı bölge ama rakamların pik olduğu dönemde değiliz. Örneğin iki ay önce günlük 100-150 vakamız varsa bugün günlük bu sayılar 50 ile 75 arasında. Neredeyse yarı yarıya azaldı. Niye Karadeniz en yoğun? Bunun da nedeni ülke gündeminde iki ay önce günlük ortalama 35-40 bin vaka vardı.

rize-resadiye-okulu-2021-14.jpg

Bugün ise ortalama 9-10 bin arasında. Vakaların toplam sayılarında yüzde 75 seviyelerinde bir azalma var. Biz Karadeniz olarak bu 75'i yakalayamadık. Azalmamız yüzde 40 ile 50'lerde oldu. Vakarımızda artma değil azalma var ama normal hayata dönmeye ilişkin süreci yaşayabileceğimiz düzeylere düşüremedik. Diğer bölgeler kadar hızlı bir vaka azalmasını henüz sağlayamadık. Amacımız bunu bir an önce sağlamak." İfadelerine yer verdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.