Rize’de Dereye 3 Bin Alabalık Bırakıldı

Rize’de Dereye 3 Bin Alabalık Bırakıldı

Rize’nin Pazar ilçesinde Rize Milletvekili Nusret Bayraktar’ın da katıldığı törenle ilçedeki Merdivenli Köyü’nde bulunan Melyat Deresi’ne 2 bin 950 adet kırımızı benekli yavru alabalık bırakıldı.

Milletvekili Bayraktar, bakanlık ve bölge müdürlüğünün ortak çalışmaları sonucu Rize’deki derelere 110 bin adet kırmızı benekli yavru alabalık bırakılacağını ifade ederek, bununla, kirlenen derelerin yeniden canlandırılacağını söyledi. Melyat Deresi önünde açıklamalarda bulunan Milletvekili Bayraktar, “Karadeniz’e akan bu pırıl pırıl suların büyük bir bölümüne maalesef atık deterjanlı banyo suları aktarılıyor. Ama şu deremizde hiçbir atık su yok ve tertemiz, içilebilir bir su. Alabalık da böyle yerleri çok sever. Orman ve Su İşleri bakanlığımız Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzün bu bölgedeki çalışmaları sonucu bu yıl Rize ve çevresindeki akarsulara 110 bin alabalık atılmış oluyor. Bugün de Melyat Deresi’ne 2 bin 950 tane bu derenin özelliklerine göre yetiştirilmiş kırımızı benekli alabalık atıyoruz. Asgari 3 ile 5 yıl arasında kesinlikle avlanma yasağı olacak. Avlanma yasağını sadece bakanlığımızın personeli ve görevlendirmiş olduğu görevliler tarafından takip edilmeyecek. Başta muhtar ve köylülerimiz olmak üzere, bu bölgenin sakinleri ile bu işi sevenler tarafından derelerdeki kaçak avcılığa yönelik tedbirler hassasiyetle devam ettirilirse çok kısa sürede dereye atacağımız bu yavru alabalıklar büyüyecek, her tarafa dağılacaktır. 3 veya 5 yıl içerisinde de ruhsatlı olarak olta balıkçılığı turizmin bir çeşitliliği olarak burada gelişecektir” dedi.

Konuşmaların ardından ilçenin Merdivenli Köyü’ndeki Melyat Deresi’nin muhtelif kesimlerine toplam 2 bin 950 adet yavru kırımızı benekli alabalık bırakıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.