Rize'de Evsel Atıklar Hediyeye Dönüştürüldü

Rize'de Evsel Atıklar Hediyeye Dönüştürüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından himaye edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık’ Kampanyası Rize'de sürdürülüyor.

Rize Belediyesi çevre bilincinin topluma yansıması, çocuklara çevre ve doğasıyla daha temiz bir Rize bırakabilmek için Sıfır Atık Projesini uygulamaya devam ediyor. Öğrenciler, öğretmenler, velilerin destek ve katılımıyla başlayan “Rize Senin” projesine katılım her geçen gün daha da artıyor.

Proje ile Rize'deki kâğıt, cam, plastik, metal, atık pil, aık yağ, elektronik atık ve tekstil ürünlerini geri dönüştürerek ekonomiye katkı sağlanıyor.

6.jpg

Rize Belediyesi’nin organizesinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ‘Rize Senin’ projesiyle ilkokul, ortaokul, lise ve anaokullarında toplamda 51 okul, 25000 öğrenciye Sıfır Atık eğitimleri verilmiş olup kampanya okullarda devam ediyor.

2.jpg

2019-2020 eğitim-öğretim yılında okullarımızda gerçekleştirilen "Sıfır Atık Kampanyası" süresince öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin de desteği ile toplamda, 1.500 kg atık pil, 24.050 kg elektronik atık, 21.625 parça atık giysi, 1.365 lt atık yağ toplandı.

Proje çerçevesinde kampanyaya destek veren okullara ve katılım sağlayan öğrencilere hediyeleri düzenlen törenle verildi.

4.jpg

Kurtuluş İlköğretim Okulu bahçesinde sosyal mesafe ve maske kuralına uygun şekilde tertiplenen ödül törenine Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

5.jpg

Törende bir konuşma gerçekleştiren Rize Valisi Kemal Çeber “1 ton kağıtın 17 tane çam ağacını kurtardığını, 1 litre atık yağın ise 1 milyon litre suyu kurtardığını ve bu anlamda geri dönüşümün çok önemli olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. Hafta sonları yaylalara inceleme amaçlı gidiyorum ve buralarda aşırı derecede gelişi güzel çöplerin atıldığına şahit oluyorum. Bu çok üzücü bir olay olmakla beraber , vatandaşlarımızdan bu konuda daha hassas davranmalarını rica ediyor, sıfır atık projesi konusunda emek gösteren büyük küçük herkese teşekkür ediyorum” dedi.

4.jpg

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yaptığı açıklamada "Sıfır Atık Projesi"nin bir anlamda sıfır çöp olduğuna vurgu yaparak konuyla ilgili belediye çalışmalarını dile getirdi.

Başkan Metin; “Sıfır atıkta ilk önce israf etmemeyi öğrenmemiz lazım ve evimize giren malzemeyi ihtiyacımız olması gerektiği kadar almamız, bu kültürle hareket etmemiz gerekmektedir. Tüketimin ardından da oluşan evsel atıklarımızı ayrıştırarak atmamız önemlidir. Bugün ilimizde köylerimizde dahil 170 ton atık toplanıyor. Rize Belediyesi olarak Salarha yolu üzerinde oluşturduğumuz atık toplama ve ayrıştırma merkezinde toplanan bu 170 ton atığın içerisinden Kâğıt, Cam, Plastik, Metal ve benzeri malzemeyi ayıklayarak geri dönüşüme kazandırıyoruz. Böylece bölgeye gönderdiğimiz çöpün tonajını düşürerek oraya ödediğimiz toplam çöp bedelinin 145 milyon tl sini belediyemizin kasasına kalmasını sağlıyoruz. Yapılan bu tasarruf yine halkımıza başka alanlarda hizmet olarak geri dönüyor. Gelişi güzel atmış olduğumuz her atık yarın yine bir yerden tekrar kaşımıza çıkacaktır. Bu yüzden gençlerimiz ve ailelerimiz bu konuda daha bilinçli olması lazım. Özellikle şu sokaklarımıza atılan sigara izmariti konusunda daha hassas davranmalıyız. Atanları uyarmalıyız. İzmaritler için şehrimizde kutular yerleştirmemize rağmen bir türlü bunun önüne geçemiyoruz. Belediye neden burayı temizlemiyor demekten öte, birazda kirleten olarak dikkat etmemiz gerekiyor. Temizlemek belediyemizin görevi ancak, kirletmemek hepimizin görevidir. Kirletmezsek daha temiz bir Rize olur. Geri dönüşüm konusunu şehrimizde tamamen yaygınlaştırabilirsek hem ilimize hem de ülkemize önemli derecede katkı sağlamış olacağız. Bu anlamda projede emeği olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

7.jpg

Konuşmaların ardından kampanyaya destek veren okullara laptop, masa tenisi takımı, topseti, öğrencilere ise bisiklet hediyeleri Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş ve Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara tarafından takdim edildi. 

1.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.