RİZE'DE HAYATİ ÖNEM ARZ EDEN DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Rize'de yıllardır dillerde olan ancak şartların elvermemesi dolayısıyla dönüşümü bir türlü gerçekleşemeyen Rize Merkez, Belediye Blokları ve Doktorlar Sitesi olarak bilinen alanın Kentsel Dönüşümüne düzenlenen törenle start verildi.

Yapımına 1970'li yıllarda başlanan, içerisinde özellikle gıda sektöründe şehrin önemli işletmelerinin bulunduğu, insan sirkülasyonunun oldukça fazla olduğu ve yapı itibariyle yorgun olan Belediye Bloklarının Kentsel Dönüşüm çalışmaları başladı.

Yıllar önce alınan beton numuneleriyle binaların sağlıksız olduğu anlaşılmış olup, yıllar sonra dükkanların tahliyeleri sırasında ömrünü tamamlamış kolon direklerinin ve paslı demirlerin ortaya çıkması bir kez daha Kentsel Dönüşümün şart olduğunu ortaya koydu.

 

TARİHE TANIKLIK EDİLDİ…

Rize Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle başlatılan Belediye Blokları ve Doktorlar Sitesi’ni kapsayan 23 hektarlık alandaki kentsel dönüşüm için düzenlenen törene katılanlar tarihe tanıklık etti.

rize-belediyesi-1.jpg

Törene Rize Valisi Kemal Çeber, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Ak Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Burak Ak ve STK Temsilcileri katıldı.

rize-belediyesi-12.jpg

Tören öncesi bir konuşma gerçekleştiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Hayati Yazıcı; “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Rize’de de değişim ve gelişim hemşerimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde devam ediyor. Geçmişte bu bölge denizken o dönemin yöneticileri buraları doldurarak yerleşim alanına dönüştürdü.

rize-belediyesi-13.jpg

O yıllardan bu yana zamanla bu binalar maalesef ömrünü tamamlamıştır. Yıllarca konuşulmuş fakat bir türlü icraata geçiremediğimiz Kentsel Dönüşüm projesini bugün burada vurduğumuz ilk kazma ile başlatmış bulunuyoruz. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunarken, işin içerisinde olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve Rize Belediyemize teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu işi önemseyerek kısa sürede buranın tahliyesini gerçekleştirerek projenin hayata geçirilmesini anlayışla karşılayan buradaki esnafımıza teşekkür ediyoruz. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

rize-belediyesi-14.jpg

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ise konuşmasında; “Bu gün burada 1970’li yıllarda yapılan ve ömrünü tamamlamış tehlike arz eden, Rize’nin ticari anlamda kalbi dediğimiz çok önemli bir bölgenin Kentsel Dönüşümünü hayata geçiriyoruz. Bu manada başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Rize Milletvekillerimize ve burada ticaret yapan esnafımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

rize-belediyesi-15.jpg

Yıkımda da görüldüğü gibi ne kadar gücünü kaybettiğini görüyoruz ve hepimiz buna şahit olduk. Bu da tabi bu konunun önemini gayet açıkça ortaya koymaktadır. Bir ay sonra inşallah burada yıkımları tamamlamayı zemin çalışmasına başlamayı hedefliyoruz. İnsan hayatını önemseyerek başlatmış olduğumuz bu Kentsel Dönüşüm projesi ilimize örnek bir konsepte olacaktır. Bizleri ve tüm hemşerilerimizi heyecanlandıran bu proje’nin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

rize-belediyesi-16.jpg

rize-belediyesi-17.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.