Rize'de JAK timinin dedektör köpekleri iş başında

Rize'de JAK timinin dedektör köpekleri iş başında

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi bünyesindeki arama-kurtarma, iz takip, bomba ve narkotik dedektör köpekleri 'Oyma', 'Kır', 'Ölçer' ve 'Çakıl'; Karadeniz'in zorlu coğrafyasında afet, heyelan, kayıp olaylarında etkin rol oynuyor.

 Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi bünyesindeki arama-kurtarma, iz takip, bomba ve narkotik dedektör köpekleri 'Oyma', 'Kır', 'Ölçer' ve 'Çakıl'; Karadeniz'in zorlu coğrafyasında afet, heyelan, kayıp olaylarında etkin rol oynuyor. Köpekler, her gün düzenli olarak faaliyet alanlarına göre eğitimlerden geçiriliyor. 

Rize İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Timi'nde yer alan arama-kurtarma, iz takip, bomba ve narkotik dedektör köpekleri 'Oyma', 'Kır', 'Ölçer' ve 'Çakıl'; bölgenin zorlu coğrafyasında afet, heyelan, kayıp olaylarında etkin rol oynuyor. Köpekler, uyuşturucu ve şüpheli paket olaylarında hassas koku alma özelliğine sahip burunlarıyla, pek çok operasyonda başarılı sonuçlar alınmasına katkı sunuyor.

Rize'nin Fındıklı ilçesinde kaybolan 2 çocuğun 19 saat sonra bulunmasında başrol oynayan köpekler, kritik olayların da aydınlatılmasını sağlıyor. Köpeklere her gün eğitim verilerek olaylara karşı hazır tutuluyor. Nevşehir Jandarma At Köpek Eğitim Merkezi'nde (JAKEM) aldıkları eğitimlerin ardından Rize'de görevlendirilen arama-kurtarma köpeği Kır, iz takip köpeği Oyma, bomba arama köpeği Ölçer ve narkotik köpeği Çakıl, branşlarına göre eğitim alıyor. Kayıp kişinin eşyası koklatılan kişinin bulunması, saklı uyuşturucunun yerinin tespiti, şüpheli paket ve bomba arama eğitimleri verilen köpekler, operasyonlara hazır tutuluyor. 'ÜSTÜN BECERİ VE YETENEKLERİ VAR'
 
Rize Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Tim Komutanı Uzman Jandarma Çavuş Mustafa Dursun, bölgede meydana gelebilecek olan doğal afetler, mahsur kalma, kaybolma, kurtarılma olaylarına müdahale ederek vatandaşları zor durumdan kurtarmayı amaçladığını belirtti. Dursun, ?2 Mayıs tarihinde Fındıklı ilçesinde meydana gelen 2 çocuğumuzun kaybolması olayında köpeklerimiz üstün rol oynamışlardır.  Bizlerle beraber hareket ederek, mahalde bulunan AFAD, AKUT, Jandarma kurtarma timlerine üstün beceri ve yetenekleri ile katkı sağlayarak çocukların bulunmasını en kısa sürede sağlamışlardır. Rize Jandarma Arama Kurtarma ekibi olarak sadece Rize iline değil çevre illerimiz olan Ordu, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Bayburt illerine de hizmet vermekteyiz dedi.

 
Köpeklerin Nevşehir'de Jandarma At Köpek Eğitim Merkezi'nde (JAKEM) yetiştirildiğini hatırlatan Uzman Çavuş Dursun, Köpekler, üstün genetik yapılarına ilaveten teknik bilgiler, detaylar ve eğitimler eklenerek arama kurtarma faaliyetlerinde, askeri ve kimyasal bombaların tespitinde, narkotik aramalarda kullanılıyorlar. Köpekler üstün eğitimlerden geçtikten sonra birliklerinde görevlendirilip burada faaliyetlerini icra ediyorlar. Rize'de her köpek kendi eğitmeni tarafından kendi branşı doğrultusunda çalıştırılıyor. Arama kurtarma köpeği, arama ve kurtarma hususlarında, iz takip köpeğimiz iz takibi konusunda bomba köpeğimizde patlayıcı maddelerin tespitinde narkotik köpeğimizde narkotik maddenin tespitine yönelik eğitimlerine devam ediyor. Böylece faaliyetlere hazır bulunuyorlarö diye konuştu. 
 
'KÖPEKLERİN TAYİNİ ÇIKIYOR'
 
JAK Timi'ndeki köpeklerin memur statüsünde görev yaptığını ifade eden Mustafa Dursun Şu anda Rize Jandarma Komutanlığı emrinde görev yapan köpeklerimiz tayinlerinin çıkmasına müteakip bir sonraki görev yerlerinde hizmetlerine devam edecekler. Jandarma Teşkilatımız 180 yıldır yüce ulusumuzun bağrından koparak emniyet ve asayiş konularında hizmet verdiği gibi diğer hususlarda da her türlü çağa uygun medeni bir şekilde hizmet vermeye milletimizin emrinde olmaya hazırdır.

Bu konularda da kendini geliştirmeye yönelik bütün çalışmaları çağdaş bir şekilde yerine getirmektedir. Her zaman da milletimizin emrinde olmaya hazırız dedi.
Bomba arama köpeği Ölçer'in eğitmeni Jandarma Uzman Çavuş Seçkin Kaymakçı da Köpeğimiz Nevşehir JAKEM Komutanlığı'nda, 4 aylık eğitim süresini tamamladıktan sonra Rize İl Jandarma Komutanlığı bünyesine gönderildi. Ölçer, askeri ve kimyasal patlayıcılara tepki vermektedir. Eğitim çalışmalarına kıtalarda da devam ettirerek köpeklerimizin her an olaylara müdahale edebilecek şekilde hazır durumda kalmalarını sağlıyoruz ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.