RİZE'DE PARTİLER ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜLÜK ÖNÜNDE BASIN BİLDİRİSİ OKUDU

RİZE'DE PARTİLER ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜLÜK ÖNÜNDE BASIN BİLDİRİSİ OKUDU

CHP , İYİ PARTİ , SAADET PARTİSİ , DEMOKRAT PARTİ , DEVA VE DOĞRU PARTİ İL BAŞKANLARI ÇAY SORUNU İLE İLGİLİ BİR BASIN BİLDİRİSİ OKUDU..

PARTİLERİN YAPTIĞI ORTAK BASIN BİLDİRİSİ

Değerli hemşehrilerimiz,

2021 yılı yaş çay kampanya sezonu yine hayalkırıklığı ile açıldı.Sezon başında açıklanan dekar başına 600 kilogramlık kota ve kontejan kısa bir süre içerisinde kontejanın 15 kiloya kadar inmesiyle üreticinin sevinci kısa bir sürede kursağında bırakılmıştır.

Çaykur’un kampanya sezonunun hemen başında 15 kilo kontejan uygulaması anlaşılır değildir.4 lira olarak açıklanan çay fiyatının özel sektörde 2.80 lere kadar inmesi kabul edilebilir değildir.Üstelik özellikle yüksek kesimlerde henüz yoğun bir şekilde çay toplanmaya başlanmamıştır.

Buna rağmen uygulanan bu kontejanla, müstahsillerimizin emeklerinin karşılıklarını almaları mümkün değildir. Üreticilerimiz bilerek özel sektöre yok pahasına mahkum bırakılmaktadır. Oluşturulan bu sağlıksız ortam çay müstahsili olduğu kadar ufak sermayelerle fabrika işleten işletme sahiplerini de kötü etkilemektedir.Hükümetin sadece yüksek sermayeli fabrika sahiplerini destekleyen politikaları ile küçük sermayeli fabrikalar adeta fason üretim merkezleri haline gelmiştir.

Bütün bu olumsuzlukları gidermenin yolu bellidir.Yıllardır tartışılmasına rağmen hükümet tarafından bilerek buzdolabında bekletilen yaşçay kanunu bir an önce çıkarılmalıdır. Bu yolla taban fiyatın altında yaşçay alımının önüne geçilmelidir.Çıkarılacak bu kanunla Çaykur’un daha verimli hale gelmesi ve organizasyon kabiliyetinin arttırılması sağlanacaktır.

Çıkarılacak çay kanunu ile kontenjan sorunu giderilebilecektir. Çay Kanunuyla müstahsillerin sorunları çözüme kavuşturulacağı gibi ufak sermayeli fabrika sahipleri de desteklenerek onların da mağduriyetleri giderilmiş olacaktır..Müstahsilimiz kazanacak, çayımız da sanayisi ile birlikte yüksek değer bulacaktır. Yani özetle sorunlar belli olduğu gibi çözümleri de mevcuttur.Çay sorunu kesinlikle çözümsüz değildir.Sadece sorunları çözecek siyasi bir irade aranmaktadır.Vatandaşlarımızın talebi çay sektöründeki sıkıntılara karşı yetkililerin yıllardır tıkadıkları kulaklarını Rizeli hemşerilerimizin sesine açmaları ve mağduriyetlerinin giderilmesidir.
Büyük Rizeli Ekrem Orhon’un meşhur sözüyle sesleniyoruz ‘’Rize senden Rize için elinden geleni yapmanı bekler.’’


Bizler Siyasi Parti Rize İl Başkanları ve aynı zamanda da birer çay müstahsili olarak, siyasal farklılıklarımızı bir yana bırakıp, Rize için Çayımız için buradayız. Çayımız her şeyden önemli ve siyaset üstüdür. İktidarıyla muhalefetiyle bir olalım. Rize için gereğini yapalım diyoruz.


  Aydın Taşer Deva Partisi İl Başkan Vekili  ,  Ayşegül Akyıldız Özyanık İYİ Parti Rize İl Başkanı   ,  Muhammet Kaçar   Saadet Partisi İl Başkanı , Saltuk Deniz   Chp Rize İl Başkanı , Hamit Çelik Demokrat Parti Rize İl Başkanı basın bildirisine imza attı..
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Rize