RİZE'DE "ŞARKILAR BİZİ SÖYLER BİZ DE ŞARKI SÖYLERİZ" KORO ÇALIŞMALARINDA SANAT MÜZİĞİ RÜZGARI ESİYOR

RİZE'DE "ŞARKILAR BİZİ SÖYLER BİZ DE ŞARKI SÖYLERİZ" KORO ÇALIŞMALARINDA SANAT MÜZİĞİ RÜZGARI ESİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi kapsamında, Rize'de çalışmalar başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi kapsamında, Rize'deki Halk Eğitimi Merkezlerinde oluşturulan amatör Türk Müziği koroları çalışmalarına başladı.

img-20221204-wa0041.jpg
Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, Türkiye'nin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amacıyla hayata geçirilen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi kapsamında, 81 il ve 999 Halk Eğitimi Merkezleri bünyesinde eğitim verilecek ve dünyanın en kalabalık korosu için çalışmalar devam ediyor.
Tamamen ücretsiz yürütülen bu çalışmalarda, kursiyerler koro halinde şarkı söylemenin ve müzikle yakınlaşmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

img-20221204-wa0040.jpg

Ses güzelliği ya da yeteneğin aranmadığı amatör koroların kapısı, 15 yaşından büyük herkese açık. 
Konservatuar mezunu şeflerin yönetiminde kurulan koro kurslarında, Türk müziğinin seçkin eserleri öğretiliyor. Oluşturulan Türk Müziği korolarında rast, muhayyerkürdi, hicaz, kürdilihicazkar, hüseyni, suzinak, muhayyer, uşşak ve segah makamlarında 100 eser içerisinden seçilen şarkılar seslendiriliyor.
Proje kapsamında oluşturulan korolar, Ocak 2023'te ilk konserini verecek. Yine il genelinde en başarılı bulunan koro, başka bir ilde konser gerçekleştirecek.

img-20221204-wa0038.jpg
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi kapsamında, bir stadyum konseri verileceği ve 15 bin kişilik dev koro için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurulacağı bildirildi.
Proje kapsamında Rize Halk Eğitim Merkez’inde eğitim veren şef Emine Özdemir Yılmaz, katılımın oldukça yüksek olduğunu yurttaşların ilgisinin devam ettiğini ve kısa süre içerisinde güzel şeyler yaptıklarını ifade etti.
Orkestra olmadığı için çıplak ses ile provalara devam eden koristler, konsere çok az bir zaman kaldı ,henüz gerekli müzik aletleri gelmedi şu an zoru başarıyoruz. işallah en yakın zamanda orkestra ile çalışmaya başlarız .Türkiye genelinde bir projede yer almak ve Rize'yi Rize Milli Eğitimini Rize Halk Eğitimini temsil etmek gurur verici.
Müzik evrensel bir dildir bu ortak dilde 81 ildeki müzik sever gönüldaşlarımız ile aynı ritimde buluşmak çok anlamlı şeklinde duygularını ifade ettiler.

Haber: Yasemin Özçelik

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.