Rize'deki Siyasi Partilerden Ortak Bildiri: "Azerbaycan'ın Yanındayız"

Rize'deki Siyasi Partilerden Ortak Bildiri: "Azerbaycan'ın Yanındayız"

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırı girişimleri Rize'de faaliyet gösteren siyasi partiler tarafından ortak bir bildiri ile kınandı. Bildiride, Azerbaycan'ın işgal edilen topraklarını kurtarabilmek için gerçekleştirdiği harekata destek verildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Rize İl Başkanı İshak Alim, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı İhsan Alkan, İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık, Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar ve Yeniden Refah Partisi (YRP) Rize İl Başkanı Mehmet Akif Zerdeci'nin imzasıyla yayımlanan ortak bildiride Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırılar kınanırken, uluslararası camiaya "Azerbaycan'ın yanında ol" çağrısı yapıldı.


Bildiri şöyle:

"Rize'de faaliyet gösteren siyasi partilerin il başkanları olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.
Tovruz’daki son saldırılardan sonra, bölgede barış ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engelin Ermenistan olduğu bir kez daha görülmüştür.


Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz.


30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme olan desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.


Bu vesileyle; Rize’de faaliyet gösteren siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.