RTEÜ  TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA, TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA) ASLİ ÜYESİ VE UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. EKREM SAVAŞ, “BATI’YI AYDINLATAN DOĞU GÜNEŞİ” KONULU KONFERANS VERDİ

RTEÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN PROGRAMDA, TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA) ASLİ ÜYESİ VE UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. EKREM SAVAŞ, “BATI’YI AYDINLATAN DOĞU GÜNEŞİ” KONULU KONFERANS VERDİ

Rteü  tarafından düzenlenen programda, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Batı’yı Aydınlatan Doğu Güneşi” konulu konferans verdi

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, Türkiye Bilimler Akademisi ve Uşak Üniversitesi tanıtım filmi ile başladı.
Tanıtım filmlerinin ardından TÜBA Asli Üyesi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, sunumunu gerçekleştirdi.

bati-1.jpg
İslam kültürünün bilim tarihindeki yerini birçoğumuzun bilmediğini ve bu konuda ciddi anlamda eksikliğimiz olduğunu ifade eden Rektör Savaş, kendi kültürümüzü ve tarihimizi batı oryantalistleri ne kadar ve nasıl anlattıysa öyle kabul ettiğimizi söyledi.

bati-12.jpg
Rektör Savaş, geçmişini bilmeyen bir toplumun geleceğini inşa etmesinin zor olduğunu vurgulayarak, İslamiyet’ten sonra gerçekleştirilen önemli bilimsel gelişmeleri ve Doğu biliminin, kültür ve sanat çalışmalarının Batı dünyası üzerindeki etkilerini anlattı.

bati-14.jpg
Konuşmasında, matematik, geometri, kimya ve coğrafya alanlarında yapılan çalışmalara değinen Rektör Savaş, kimya bilimini ilk kuran Cabir Bin Hayyan, en büyük coğrafyacı olarak tanımlanan El Makdisi ve gökbilim, matematik, doğa bilimleri, astronomi, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınan Bîrûnî gibi bilim adamlarından da bahsetti.
Soru cevap bölümü ve günün anısına gerçekleştirilen hediye takdimi ile program sona erdi.
Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nebi Gümüş, Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan Er, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.